Yumurtalık Kisti Tedavisi İstanbul

  Yumurtalık (over) kistleri; genellikle iyi huylu olan, içi sıvı dolu kitlelerdir. Her kadında dönem dönem kist oluşumu olabilir. Bu kistlerin bazıları kendiliğinden geçebilir. Bazıları ise büyüyerek, yumurtalıkların işlevinde sorunlara neden olabilir. Bu noktada yumurtalık kistlerinin tedavi edilmedi tercih edilir. Yumurtalık kisti tedavisi İstanbul, hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle yapılabilir. Günümüzde cerrahi ile yapılan yumurtalık kisti tedavilerinin neredeyse tamamında laparoskopik cerrahi kullanılmaktadır. Yazımızın devamında yumurtalık kistleri ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstanbul yumurtalık kisti tedavisi için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Tıp dilinde “over” olarak adlandırılan yumurtalıklar, rahmin sağ ve sol kısmında birer adet olmak üzere, iki tanedir. Her ay, gebeliğin oluşabilmesi için bir adet yumurta üretirler. Yumurtalık kistlerinin içerisinde folikül adı verilen oluşumlar bulunur. Yumurtalık kistleri, bu foliküllerden ya da yumurtalığın kendi dokusundan doğabilir. Yumurtalık kistlerinin büyük kısmı iyi huyludur. Ancak nadir de olsa kanseröz özellik gösterebilirler. Ya da büyük boyutlara ulaşıp adet döngüsü ve gebe kalma ile ilgili sıkıntılara neden olabilirler.

  Yumurtalık Kistleri Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri zaman zaman her kadında olabilir. Genellikle 20 – 44 yaş arası kadınlarda görülürler. Başlıca nedeni ise hormonal düzensizliklerdir. Bununla birlikte;

  • Endometriozis (Rahim içi dokusunun rahim dışındaki bölgelere yayılması)
  • Adet dönemleri
  • Gebelik
  • Geçirilmiş, şiddetli pelvik enfeksiyonlar
  • Polikistik over sendromu nedeniyle de yumurtalık kistleri oluşabilir.

  Yumurtalık Kisti Kansere Neden Olur Mu? Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri genellikle iyi huyludur. Nadir de olsa over kanseri riski oluştururlar. Genellikle ileri yaştaki hastalarımızda görülürler.

  Fonksiyonel Kistler

  Her ay, adet kanamalarından önce görülen kistlerdir. Yumurtalıklardaki foliküllerin büyümesi sonucu oluşurlar. Adet bitiminde de yok olurlar.

  Dermoid Kistler

  Çoğunlukla doğuştan gelen kistlerdir ve belirti vermezler.

  Endometrioma (Çikolata Kistleri)

  Endometriozis rahatsızlığı nedeniyle oluşan yumurtalık kistleridir. Endometriozis hastalarında, rahim içi dokusu yumurtalık, tüpler ve karın boşluğuna yayılır. Bu nedenle içi çikolataya benzer, yoğun bir sıvı ile dolu kistlere neden olurlar.

  Kistadenom

  Yumurtalığın dış yüzeyinden oluşan ve büyük boyutlara ulaşabilen, iyi huylu kistlerdir.

  PKOS (Polikistik Over) Kistleri

  Polikistik over; yumurtalık ve rahimde çok sayıda, küçük kistlerin olması durumudur. Kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri genellikle ciddi şikâyetlere neden olmaz. Bu nedenle kistleri fark etmek genelde zordur. Yumurtalık kistlerinin büyük bir kısmı rutin jinekolojik muayene sırasında fark edilir. Ancak kistler büyük boyutlara ulaştığında adet düzeni, dışkılama ya da gebe kalma ile ilgili sorunlara neden olabilirler. Yumurtalık kistleri;

  • Adet görememe ya da düzensiz adet olma
  • Kasık ve bel ağrısı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Sık idrara çıkma
  • Bulantı ve kusma
  • Gebe kalmada zorluk
  • Hazımsızlık gibi şikâyetlere neden olabilir.

  Yumurtalık Kistleri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Yumurtalık kistleri genellikle hayati risk taşımaz. Ancak kistin bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre semptomları da artabilir. Adet sancıları aşırı olabilir ya da adet görme ile ilgili sorunlar olabilir. Kistler aşırı büyüdüğünde kist cidarı yırtılabilir ve kist patlayabilir. Bu da kanama riskini ortaya çıkarır. Ayrıca nadir görülse de kanseröz özellik gösteren kistler hayati risk oluşturabilir. Bu nedenle yumurtalık kistlerinin tedavisinde mutlaka kistin yapısına ve büyüklüğüne göre riskleri belirlemek gerekir. İstanbul yumurtalık kisti ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  İstanbul Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Konur?

  Yumurtalık kistlerinin büyük kısmı farklı jinekolojik rahatsızlıkların tanı sürecinde, tesadüfen fark edilir. Ancak semptomları belirgin olan kişilerde ultrason görüntülemeleri ve jinekolojik muayene ile kistleri tespit etmek mümkündür. Bununla birlikte gerekli durumlarda, over kanseri teşhisinde kullanılan Ca125 kan testi yapılabilir.

  İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kistlerinin tedavisinde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemler kullanılabilir. Kistler genellikle küçük olduğu için en sık takip ve gözlem yöntemi tercih edilir. Düzenli aralıklarla yapılan jinekolojik muayeneler sayesinde kistlerin büyüme hızı kontrol edilir. Böylece oluşabilecek riskler için önceden önlem alınabilir.

  Büyük kistlerin tedavisinde ise medikal ilaçlar ya da cerrahi tercih edilebilir. Hormonları düzenleyen ilaçlar yardımı ile kistin aşırı büyümesi engellenebilir. Ameliyat ile kist tedavisinde ise genellikle laparoskopik cerrahi tercih edilir. Laparoskopi yani kapalı cerrahi yöntemi sayesinde büyük ameliyat kesileri olmadan da kistlerin tedavisi mümkündür.

  İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi

  Yumurtalık kistleri, genellikle küçük ve iyi huyludur. Bu nedenle yaşamsal risklere neden olmazlar. Hatta çoğu kadın, kistlerin varlığından habersizdir. Ancak kistlerin büyümesi ya da yaşam kalitesini düşüren şikâyetlere neden olması durumunda cerrahi tercih edilir. Genellikle 10 cm’in üzerindeki kistlerin ameliyat ile çıkarılması tercih edilir. Günümüzün modern kapalı ameliyat yöntemleri sayesinde, ameliyat sonrası iyileşme süreci de çok daha kolay olmaktadır. İstanbul yumurtalık kistleri ve tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat