Vakumla Kürtaj İstanbul

  Vakumla kürtaj İstanbul; kürtaj işleminin vakumlu, özel kanüllerle yapılmasıdır. Klasik kürtaj uygulamaları gibi gebeliğin sonlanması amacıyla yapılan vakumla kürtaj, enfeksiyon riskini de minimuma indirir. Bu nedenle klasik küretle kazıma yöntemine göre daha çok tercih edilmektedir.

  Vakumla aspirasyon” olarak da bilinen vakumla kürtaj da gebeliğin 10. haftasına kadar yapılmaktadır. Yazımızın devamında “Vakumla kürtaj nedir? Nasıl yapılır?” gibi sorularınıza daha detaylı yanıt bulabilirsiniz. İstanbul vakumla kürtaj ve fiyatları için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vakumla Kürtaj İstanbul Nedir?

  Vakumla kürtaj uygulaması, klasik kürtaj işlemi gibi gebeliğin sonlandırılması için yapılsa da işlemde kullanılan yöntem farklıdır. Vakumla kürtaj işleminde küret kullanılmaz. Bunun yerine özel kanüller kullanılır. Vakum özelliği olan bu kanüller, rahim içerisinde ters basınç yaratır. Böylece gebelik kesesinin vakum gücü ile dışarı atılmasını sağlar. Klasik kürtaj yöntemi ile kıyaslandığında birçok avantajı bulunmaktadır.

  Vakumla Kürtajın Avantajları Nelerdir? Neden Vakumla Kürtaj Yapılır? 

  • Vakumla kürtaj yapılırken rahim içi dokulara minimum hasar verilir. Bu nedenle rahim dokularının zarar görme riski oldukça düşüktür.
  • Operasyon sonrasında enfeksiyon oluşma riski de oldukça azdır.
  • Vakumla yapılan kürtajdan sonra rahim içerisinde parça kalma olasılığı çok düşüktür.
  • Operasyon sırasında komplikasyon gelişme olasılığı çok azdır. Bu nedenle rahim yırtılması gibi ciddi riskler söz konusu değildir.
  • Küret ile yapılan kürtaj işlemine göre daha kısa sürer.

  İstanbul vakumla kürtaj hakkında aklınıza takılan tüm sorular için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  İstanbul Vakumla Kürtaj Esnasında Acı Hissedilir Mi?

  Vakumla kürtaj uygulamasında anestezi kullanılır. Bu nedenle herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak kullanılan anestezi türü, genel anesteziden daha hafiftir. “Sedasyon” dediğimiz, derin uykuya benzer bir anestezi kullanılır. Bu nedenle işlem bittikten sonra hastanede yatışa gerek yoktur. Klinik ortamında gerçekleştirilebilen bir işlemdir.

  İstanbul Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Uygulamadan önce mutlaka gebelik kesesi, gebeliğin durumu değerlendirilmelidir. Gebeliğin hangi ayda olduğu ve gebelik kesesinin durumu ultrason ile görüntülendikten sonra, kürtaj işlemine başlanır. Hasta anestezi ile uyutulur. Sonrasında vajina girişi spekulum ile genişletilir. Vakum özelliği olan kanüller vajinadan rahme ulaştırılır. Kanüllerin vakum özelliği sayesinde gebelik kesesi dışarı çıkarılır. Son kontroller yapıldıktan sonra işlem tamamlanır ve hasta uyandırılır.

  İstanbul Vakumla Kürtaj Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır?

  Ülkemizde kürtaj, gebeliğin 10. haftasına kadar (2,5 ay) yapılabilmektedir. Vakumla kürtaj yapılabilmesi için de gebeliğin 2,5 ayı geçmemiş olması gerekir. Gebelik haftası, adetin ilk gününe göre hesaplanır. Gebeliğin öğrenildiği ilk anı baz alarak yapılan hesaplamalar yanlış sonuçlar vermektedir. Eğer gebelik haftası hesaplama ve İstanbul vakumla kürtaj hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Bekârlar da Kürtaj Yaptırabilir Mi?

  Kürtaj hem bekâr hem de bekâr olmayan kadınlara yapılabilir:

  • 18 yaşından küçük kişiler, aile izni ile kürtaj yaptırabilir.
  • 18 yaşından büyük ve bekâr kadınlara kürtaj yapılabilir.
  • Eğer kadın evli ise kürtaj için eş onayı gerekmektedir.

  Vakumla Kürtajdan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Vakumla kürtajın enfeksiyon riski klasik kürtaja göre daha düşüktür. Yine de enfeksiyon ihtimalinden kaçınmak için bir süre rahim ve vajinal bölgeyi korumak gerekebilir. Bunun için;

  • Yaklaşık 15 gün süre ile cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.
  • Sauna, havuz ve hamam gibi ortak kullanım alanlarından bir süre uzak durulmalıdır.
  • Yaklaşık 1 hafta kadar ayakta duş alınması tavsiye edilir.
  • Vajinal bölge temizliğine özen gösterilmesi; bölgenin önden arkaya doğru temizlenmesi de önemlidir.

  Vakumla Kürtajdan Sonra Kanama Olur Mu?

  Vakumla kürtaj uygulamasından sonra hafif kanama olabilir. Kanamanın miktarı kişiden kişiye değişebilir. Genellikle günlük ped kullanımı yeterli olmaktadır. Ancak kanama miktarının artması ve ağrı gibi ek şikâyetlerin olması durumunda mutlaka kadın doğum uzmanı ile yeniden iletişime geçilmesi gerekir.

  Kürtaj Yapıldığı Anlaşılır Mı?

  Birçok hastamız, kürtajın gizliliği konusunda endişe duymaktadır. Ancak kürtaj işlemi hasta gizliliği kapsamında değerlendirilir. Yani kürtaja dair bilgiler üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Kürtaj yapıldığı dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz.

  Vakumla Kürtaj Sonraki Gebelikleri Etkiler Mi?

  Kürtaj yapıldıktan sonra yeniden hamile kalmak mümkündür. Doğru yöntemlerle, steril koşullarda yapıldığı sürece kişi sağlıklı bir şekilde yeniden hamile kalabilir. Vakumla kürtaj uygulamasında dokular klasik kürtaja göre çok daha az hasar görür. Bu nedenle rahim sağlığını koruyan, oldukça güvenli bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

  İstanbul Vakumla Kürtaj Fiyatları 2021

  Vakumla kürtaj, günümüzde en sık kullanılan kürtaj yöntemi olmuştur. Geleneksel küret ile kazıma yöntemine göre daha güvenli ve konforlu bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Hastanın rahim sağlığını korumak açısından da pek çok avantaja sahiptir. Vakumla kürtaj fiyatları ise klasik kürtaj uygulamasına göre farklılık gösterebilir. İstanbul vakumlu kürtaj ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat