Vajinismus Tedavisi İstanbul 

  Vajinismus İstanbul; kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen kendini kasması ve cinsel ilişkiye girememesi durumudur. Vajinismus, kadınlarda en çok görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Sanılanın aksine, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde ise kendiliğinden geçmesi oldukça zordur. Bu nedenle çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyebilir. Vajinismus, %90 oranda psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Bu nedenle tedavisinde multi-disipliner bir yaklaşım benimsenir. Hem gerekli fizyolojik değerlendirmeler yapılır hem de cinsel terapi süreci ile vajinismusun tedavi edilmesi amaçlanır. Vajinismus tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, genel olarak psikolojik nedenlerden kaynaklanan ve kadının cinsel ilişkiye girmesini engelleyen bir rahatsızlıktır. Nadiren cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan, fizyolojik etkenlerden kaynaklanır. Vajinismus, cinsel istek ile doğrudan alakalı bir rahatsızlık değildir. Kadın cinsel ilişkiye girmek istese bile vajinal kaslar kasılır. Bu da zamanla, dolaylı olarak, cinsel isteksizlik ve korkuya neden olabilir. Vajinismus olan bir kadında, cinsellik esnasında vajinal kaslar istemsiz olarak kasılır. Bu nedenle cinselliğin yaşanması imkânsız hâle gelir.

  Vajinismus Neden Olur? Kimlerde Görülür?

  Vajinismus, her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle ilk kez cinsel ilişki deneyimi yaşayacak olan kadınlarda görülür. Bununla birlikte yaşanan olumsuz cinsel deneyimler nedeniyle, sonradan da ortaya çıkabilir:

  Primer Vajinismus

  İlk cinsel ilişkide vajinanın kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Genellikle ilk gece korkusu ile bağlantılıdır. Primer vajinismus hastalarında, vajinaya herhangi bir cismin girmesi konusunda da korkular olabilir. Bu nedenle vajinal muayene yapmak da mümkün olmayabilir.

  Sekonder Vajinismus

  Aktif cinsel hayatı olan kadınların, hayatlarının herhangi bir döneminde yaşayabileceği vajinismus sorunudur.

  Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

  Vajinismus, birçok nedenle ortaya çıkabilir. Vajinismusun psikolojik nedenleri farklı farklı olabilir. Genellikle cinsellikle ilgili yanlış bilgiler rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkilidir. Vajinismusun nedenlerini psikolojik ve fizyolojik olmak üzere iki grupta inceleyecek olursak:

  Vajinismusun Psikolojik Nedenleri

  • İlk gece korkusu
  • Kızlık zarının yırtılması ile ilgili korkular
  • Cinsellik ile ilgili yanlış bilgiler ve hurafeler
  • İlk cinsellik denemesinde acı veya ağrı hissedilmesi, olumsuz cinsel deneyimler
  • Cinsel istismar
  • Doğumdan korkma
  • Özgüvensizlik, kaygı sorunları, başarısızlık hissi ve umutsuzluk

  Vajinismusun Fiziksel Nedenleri

  • Vajinanın normal kabul edilenden kısa olması ya da vajinada perde olması
  • Kızlık zarının yapısı ile ilgili sorunlar
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Bartholin kistleri
  • Pelvik inflamatuar hastalığı ve vulvar vestibulitis

  Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

  Vajinismusun en karakteristik semptomu; kasılma nedeniyle cinsel ilişkiye girememektir. Bu durum, bazı kadınlarda vajinaya herhangi bir cismin girmesine dair korku olarak da kendini gösterebilir. Vajinismus belirtileri:

  • İlişkiye girmekten korkma
  • Penis vajinaya girdiği anda hissedilen yoğun ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında vajinanın kasılması ve etten bir duvar oluşturarak, penisin girişini engellemesi

  İstanbul Vajinismus Tanısı Nasıl Konur? Vajinismus Nasıl Anlaşılır?

  Birçok kadın, vajinismus problemi yaşamasına rağmen bu durumu uzmanlarla paylaşmaktan korkmaktadır. Vajinismus, tedavi edilmediğinde kendiliğinden geçmez. Bu nedenle cinsel yaşamı ciddi şekilde etkileyebilir. Vajinismus tanısı konulurken ise kadın hem fiziksel hem de psikolojik olarak değerlendirilmelidir. Tanıda ilk aşama; hasta öyküsünü dinlemek ve jinekolojik muayenedir. Sonrasında kadının psikolojik değerlendirmesi yapılır. Böylece cinselliğe dair fikirlerin net bir şekilde anlaşılması ve sağlıklı düşünce sistemi ile değiştirilmesi sağlanabilir.

  İstanbul Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinismus, büyük oranda psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Bu nedenle tedavisinde de multi-disipliner bir süreç izlemek önemlidir.

  • Eğer vajinismus fiziksel nedenlerden kaynaklanıyorsa; uygun medikal ilaçlar ile altta yatan nedenlerin tedavi edilmesi sağlanır.
  • Psikolojik nedenlerden kaynaklanan vajinismusun tedavisinde ise cinsel terapi oldukça önemlidir. Bu nedenle psikolog ve kadın doğum uzmanları birlikte çalışır; cinselliğe dair sağlıklı bir algı inşa edilmesi amaçlanır.

  İstanbul Vajinismus Tedavisi

  Vajinismus, kadınlarda en sık görülen cinsel problemlerin başında gelir. Ancak birçok kadın, ilişkiye girememe sorununu doktorla paylaşmak, uzman desteği almak konusunda çekingendir. Vajinismus, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yaşanan cinsellik korkusunun derinleşmemesi ve kısa sürede, etkin tedavi edilebilmesi için ise zamanında teşhis ve çiftlerin tedaviye istekli olması oldukça önemlidir.

  İstanbul vajinismus tedavisi, fiyatları ve cinsel terapi süreçleri hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Open chat