Vajinal Histerektomi İstanbul

  Kadın üreme sisteminin önemli bir parçası olan rahim, bu bölgede gelişen hastalıkların sonucunda, histerektomi operasyonu ile alınmak zorunda kalınabilir. Rahim ve yumurtalık kanserleri, rahim sarkması gibi hastalıkların sonucunda, hasta sağlığını koruyabilmek adına tedavi yöntemi olarak rahim ameliyatı yapılması gerekebilir. Histerektomi olarak adlandırılan bu rahim ameliyatı, birden fazla yöntemle gerçekleştirilir. Vajinal histerektomi İstanbul, rahmin vajinal yoldan girilerek alınması yöntemini ifade eder. Genellikle rahim sarkması ameliyatlarında tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

  Yazımızın devamında vajinal histerektomi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul vajinal histerektomi ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Histerektomi Nedir?

  Histerektomi olarak da bilinen rahim ameliyatları, birçok farklı hastalığın tedavisinde başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Rahim, rahim boynu olarak da bilinen serviks aracılığıyla vajinaya bağlanan, leğen kemiklerinin çevrelediği, kas ve lif dokusundan oluşan bir organdır. Bu bölgede gelişen hastalıkların, tedavisinde rahim ameliyatına başvurulması mümkündür. Rahim kanseri, yumurtalık kanseri, rahim sarkması gibi hastalıkların gelişmesi sonucunda, rahmin histerektomi operasyonu ile alınması gerekebilir.

  Histerektomi, birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilen bir ameliyattır. Açık ve kapalı ameliyat olarak uygulanabileceği gibi; vajinal histerektomi yöntemiyle de rahmin alınması mümkündür. Açık ameliyat, karnın alt bölgesine büyük bir kesi atılarak gerçekleştirildiği için komplikasyon riskinin daha yoğun olduğu bir yöntemdir. Yara alanının geniş olması, enfeksiyon riskini artırırken; hastaların iyileşme sürecinin de uzamasına neden olur. Laparoskopik histeroskopi olarak da bilinen kapalı ameliyat ise, kesi alanının daha dar olması sayesinde birçok avantaja sahiptir. Kapalı ameliyatlarda da rahim, genellikle vajinal yoldan çıkartılır. Vajinal histerektomi ise genellikle rahim sarkması şikâyeti bulunan hastalarda başvurulan bir yöntemdir.

  Vajinal Histerektomi Nedir?

  Vajinal histerektomi, rahmin vajinal yollardan giriş yapılarak çıkartılmasını içeren bir ameliyattır. Genellikle ileri düzey rahim sarkması yaşayan hastalarda ve gebelik planı olmayan, menopoz sonrası hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

  Vajinal Histerektomi Nasıl Yapılır?

  Vajinal histerektomi, hastalar anestezi altındayken gerçekleştirilen bir operasyondur. Genellikle sedatif ilaçlar yardımıyla, hastaların derin bir uyku halinde tutulması sağlanır. Operasyon esnasında vajinadan bir kesi yapılarak rahme ulaşılır. Rahim dokusu cerrahi tekniklerle alınır ve yine vajinal yoldan çıkartılır.

  Bazı durumlarda vajinal histerektominin laparoskopik görüntüleme ile desteklenmesi gerekebilir. Bu durumda, hastaların karın bölgesine yapılan 1-2 santimetrelik, oldukça küçük bir kesiden laparoskop içeriye yerleştirilir. Laparoskop, üzerinde kamera ve ışık kaynağı bulunan bir cihazdır. Ortalama kalınlığı 10 milimetredir. İç doku ve organlarının görüntüsünü 10-15 kat büyüterek ekrana yansıtır. Bu sayede, hekimin operasyon gerçekleştirdiği alanı detaylı biçimde görebilmesi sağlanır. Operasyon, laparoskopik görüntüleme ile gerçekleştirilmesi durumunda, “laparoskopik yardımlı vajinal histerektomi” ismini alır.

  İstanbul vajinal histerektomi ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Vajinal Histerektomi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Rahmin alınmasını gerektiren ve histerektomi operasyonuna başvurulan durumlar;

  • Rahimde miyomların var olması,
  • Rahimde şiddetli ve medikal tedaviye dirençli kanamaların olması,
  • Rahmin iç dokusu olan endometriumun, rahim dışı alanda da gelişmesiyle ortaya çıkan endometriozis hastalığı,
  • Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri,
  • Rahim sarkması olarak karşımıza çıkar.

  Ancak, rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerinde rahimle birlikte yumurtalık ve tüplerin de alınması gerekebilir. Bu nedenle sıklıkla açık veya kapalı rahim ameliyatı tercih edilir. Vajinal histerektominin en sık tercih edildiği durum, rahim sarkması tedavisidir.

  Vajinal Histerektominin Avantajları Nelerdir?

  Açık veya kapalı ameliyatlarda hastaların karın bölgesine atılan cerrahi kesilere, vajinal histerektomide başvurulmaz. Bu nedenle, hastaların karın bölgesinde herhangi bir dikiş izi kalmadığı gibi, iyileşme süreci de kısalır. Ancak, laparoskopik yardımlı vajinal histerektomi gerçekleştirildiğinde, laparoskopik görüntüleme yapılması için karın bölgesine ortalama 1-2 santimlik bir kesi atılabilir.

  Vajinal Histerektomi Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  • Ameliyat sonrasındaki birkaç gün boyunca, sıcak suya girmekten kaçınılmalıdır. Küvete oturarak banyo yapılması önerilmez; ayakta duş tercih edilmelidir.
  • 40 gün süreyle havuz, deniz, sauna, hamam gibi ortamlara girmekten kaçınılmalıdır.
  • Ameliyat bölgesine tamamen iyileşme sağlanana kadar cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

  İstanbul Vajinal Histerektomi Fiyatları 2021

  Vajinal histerektomi, diğer tüm tedavi yöntemleri gibi hasta özelinde planlanması gereken bir süreçtir. Bu nedenle tedavi planı ve fiyatları, hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ayrıca operasyon fiyatları, klinikten kliniğe farklılaşabilir. İstanbul vajinal histerektomi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Open chat