Vajinal Akıntı Tedavisi İstanbul

  Vajinal akıntı; sağlıklı her kadında zaman zaman görülen, genellikle berrak yapılı sıvılardır. Ancak akıntının renginin ya da yapısının değişmesi vajinal enfeksiyonların habercisi olabilir. Özellikle bakteriyel vajinozis, maya ya da vajinit gibi enfeksiyonların başlıca belirtisi yoğun, sarı-yeşil akıntılardır. Vajinal akıntıya bazı durumlarda kaşıntı şikâyeti de eşlik edebilir. Uygun medikal ilaçlar kullanıldığında vajinal akıntı ve kaşıntı problemleri tedavi edilebilir. Vajinal akıntı tedavisi İstanbul işlemi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinal Akıntı Nedir? Ne Zaman Olur? 

  Vajinal akıntı; vajinanın ıslak yapısını koruyan ve vajinayı temizleyen, doğal sıvılardır. Vajinal akıntının zaman zaman artması normaldir. Cinsellik esnasında ya da yumurtlama dönemlerinde vajinal akıntı artabilir. Sağlıklı kabul edilen akıntılar şeffaf renkli, berrak yapıdadır ve kokusuzdur. Ancak akıntının renk ve kokusu değiştiğinde altta yatan enfaksiyon ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphe etmek gerekir.

  Vajinada Kötü Kokulu Akıntı ve Kaşıntı Neden Olur?

  Kötü kokulu vajinal akıntı problemi yaşayan kadınlarda kaşıntı şikâyeti de olabilir. Vajinal akıntı ve kaşıntının yaygın nedenleri:

  • Antibiyotik kullanımı
  • Bakteriyel vajinozis
  • Doğum kontrol hapları
  • Klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Şeker hastalığı
  • Bazı duş ürünleri ve kremlerin yaptığı alerjiler
  • Pelvik enfeksiyonlar
  • Pelvik enflamatuar hastalık
  • Trichomonas ve maya enfeksiyonları
  • Vajinal atrofi (Menopoz döneminde görülür. Vajinal duvarların incelerek, kuruması anlamına gelir. Buna bağlı akıntı ve kaşıntı sorunları da yaşanabilmektedir.)
  • Vajinit (Vajinal mukozanın iltihabı)

  Vajinit Nedir?

  Vajinit; kötü kokulu akıntı ve kaşıntının başlıca nedenlerindendir. Her yaşta kadında görülebilir. Vajinal enfeksiyonlar diyebileceğimiz, va

  Vajinit; kötü kokulu ve kaşıntının başlıca nedenidir. Her yaştan kadında görülebilir. Vajinal enfeksiyon da diyebileceğimiz vajinit, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak zamanında tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi edilmediğinde kendiliğinden geçmez ve daha ciddi sorunlara neden olabilir.

  Vajinit Neden Olur?

  Vajinit oluşumunda %90 oranla mantarlar, bakteriler ve parazitler sorumludur. Vajinitin oluşmasındaki temel neden; vajinadaki doğal bakteri florasının bozulmasıdır. Bu durum sarı-yeşil renkli akıntılara ve vajinal kaşıntıya neden olur.

  Vajinal Enfeksiyon (Vajinit) Türleri Nelerdir?

  Kandidal Vulvovajinit (Vajinal Mantar)

  En sık rastlanan vajinal enfeksiyon nedenidir. Erişkin kadınların büyük çoğunluğu, yaşamları boyunca en az 1 kere mantar sorunu yaşarlar. Vajinal mantarlar birçok nedenle oluşabilir. Gebelik, şeker hastalığı, aşırı kilo, doğum kontrol ürünlerinin kullanılması, spiral ve antibiyotik tedavilerinden              sonra ortaya çıkabilirler. Genellikle vajinal bölgede kızarıklık, şişlik ve süt kesi   ğine benzer akıntılara neden olurlar.

  Bakteriyel Vajinozis

  Bakteri kaynaklı vajinal enfeksiyonlardır. Hastaların bazısında herhangi bir belirtiye neden olmaz. Belirti verdiğinde ise kötü kokulu, balık kokusuna benzer, akıntıya neden olur.

  Trikomonal Vajinit

  Trichomonas vaginalis” adı verilen parazit nedeniyle oluşur. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Sarı-yeşil renkli akıntı, cinsellik sırasında ağrı ve idrar yaparken yanma şikâyetlerine neden olur.

  Maya Enfeksiyonları

  Kadınlarda anormal akıntılara neden olan başlıca enfeksiyonlardan biridir. Vajina florasında doğal olarak da bulunan maya bakterilerinin artması nedeniyle oluşur. Genellikle stres, doğum kontrol hapları, şeker hastalığı ve gebelik sonucu ortaya çıkar. Süt kesiğine benzer akıntı ile birlikte kaşıntı ve yanma da görülebilir.

  Kahverengi Vajinal Akıntı Neden Olur?

  Kahverengi vajinal akıntılar, zaman zaman kadınların hepsinde olabilir. Özellikle adet dönemlerinin başlangıç ve sonunda kahverengi akıntıların görülmesi normal kabul edilir. Ancak bu akıntılar, bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Gebe kadınlarda kahverengi akıntılar düşük belirtisi olabilir. Bazı durumlarda ise rahim ağzı kanseri şüphesi doğurabilir. Bu nedenle şüpheli görülen kahverengi akıntıları olan kadınların zaman geçmeden jinekolojik muayene olması gerekir. İstanbul kadın doğum uzmanı ve jinekolojik muayene için Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  İstanbul Vajinal Akıntı Tedavisi

  Vajinal akıntı tedavisinde enfeksiyonun türüne göre uygun medikal ilaçlar kullanılabilir. Antifungal özelliği olan ilaçla, vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisinde sıklıkla tercih edilir. Bununla birlikte günlük yaşamda alınan basit tedbirler de vajinal akıntıların engellenmesine yardımcı olabilir:

  • Parfümlü ve alerjen özellikli duş ürünlerinden uzak durmak
  • Vajinal duş yapmamak
  • Vajina temizliğini önden arkaya doğru yapmak
  • %100 pamuklu kıyafetleri tercih etmek ve kalçayı sıkan, aşırı dar kıyafetlerden uzak durmak sağlık açısından oldukça önemlidir.

  İstanbul vajinal akıntı tedavisi ve jinekoloji hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizi arayabilir, dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

  Open chat