İstanbul Tüp Bebek Tedavisi 

  Tüp bebek tedavisi İstanbul; kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin laboratuvar hücresinde birleştirilmesi ile yapılan bir kısırlık tedavisi yöntemidir. Aynı zamanda günümüzde en çok uygulanan ve en başarılı sonuçları veren kısırlık tedavisi yöntemidir de diyebiliriz. Özellikle nedeni bilinmeyen kısırlık olgularında ve üreme hücrelerinin kalitesi düşük olduğunda tercih edilir.

  Tüp bebek tedavisinde amaç; üreme hücrelerini en verimli ortamda dölleyerek, anne rahmine bırakmaktır. Böylece gebelik şansının yükseltilmesi, döllenmenin daha başarılı olması sağlanır. Bu işlem, “klasik tüp bebek yöntemi” ve “mikroenjeksiyon” dediğimiz iki farklı şekilde yapılabilir.  Yazımızın devamında tüp bebek tedavisinin nasıl ve kimlere yapılabileceği konusunda çok daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstanbul tüp bebek tedavisi ve fiyatları için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Tüp Bebek Tedavisi (IVF) Nedir ve Neden Yapılır?

  Tüp bebek tedavisi, en az 1 yıl süre ile korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumunda yapılır. Korunmasız cinsel yaşamın ilk 1 yılında, gebelik hemen oluşmayabilir. Hem yumurtlama dönemlerinin doğru saptanması hem de diğer fizyolojik ve psikolojik faktörler gebeliği etkileyebilir. Eğer anne adayı 35 yaş ve üzerindeyse, bu süre 6 ay olabilir. Bu durumda, kısırlık şüphesi oluşabilir. Kısırlığın nedenleri araştırıldıktan sonra ise tüp bebek tedavisine başlanabilir. Tüp bebek tedavisi;

  • Yumurtlama problemi
  • Endometriozis (Rahim iç dokusunun rahim dışına taşması)
  • Spermlerin kalitesi ya da hareketliliğiyle ilgili sorunlar
  • Nedeni bilinmeyen kısırlık
  • Kadının yaşının 35 ve üzeri olması durumunda uygulanabilir.

  Tüp bebek tedavilerinden en başarılı sonucun alınması için genellikle tüplerin hasar görmemiş olması gerekir. Aynı zamanda rahim içi yapışıklık vb. rahatsızlıkları olan kadınlarda da beklenen sonuçlar alınamayabilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinden önce rahmin yapısını ve olası patolojileri detaylı olarak değerlendirmek gerekir. Kısırlık nedenleri kesin olarak biliniyorsa ve fizyolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa, öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise tüp bebek tedavisine başlanabilir ve daha başarılı sonuçlar alınabilir.

  İstanbul Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Tüp bebek tedavisinde ilk aşama; yumurta hücrelerini olgunlaştırmaktır. Bunun için hormon içeren hap ya da iğneler kullanılır. Yumurta hücrelerinin istenen şekilde olgunlaşmasını sağlayan bu ilaçlardan sonra, yumurta gelişimi düzenli olarak takip edilir. Yumurta olgunlaştığında ise anne rahminden toplanır.
  • Bu süreçte erkekten de sperm örneği alınır. Alınan spermler laboratuvar ortamında yıkanır ve yoğunlaştırılır. Bu süreçte spermlere herhangi bir zarar verilmez ya da spermlerin kalitesinde azalma olmaz.
  • Bu noktadan sonra iki farklı yöntemle tüp bebek tedavisi yapılabilir:

  Klasik Tüp Bebek Yöntemi

  Yumurta ve sperm hücrelerinin yan yana koyulması ve döllenmenin beklenmesidir. Yumurta düzenli aralıklarla, laboratuvar ortamında takip edilir. Döllenme gerçekleştiğinde de anne karnına yerleştirilir.

  Mikroenjeksiyon

  Özellikle üreme hücrelerinin kalitesi ile ilgili sorunlar yaşandığında, mikroenjeksiyon ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu yöntemde üreme hücrelerinin kendiliğinden döllenmesini beklemeden, sperm hücreleri yumurta hücresine enjekte edilir. Sonrasında da aynı şekilde yumurta anne karnına enjekte edilir.

  Yumurta Toplama ve Transferi Ameliyat ile Mi Yapılır?

  Hem yumurta toplama hem de transfer (yumurtanın anne rahmine bırakılması) sürecinde ameliyat kullanılmaz. Bu süreçte kadın herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Bu nedenle acı ve ağrıdan endişe etmeye gerek yoktur.

  Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar? Ne Kadar Sürer?

  Tüp bebek tedavisine adet bitiminden 21 gün sonra ya da adet döneminin 2 – 3. günlerinde başlanabilir. Tüm aşamalarıyla tüp bebek tedavisinin tamamlanması ise yaklaşık 15 gün sürer.

  Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

  Kadınlarda 35 yaş ve üzeri dönemde doğurganlık giderek azalır. Bu nedenle tedaviye erken başlamak, elbette başarı oranını yükseltecektir. Ancak gebelik isteyen çiftler, 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisinden faydalanabilirler.

  Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Yapılabilir?

  Tüm koşullar uygun olsa bile ilk denemede gebelik olmayabilir. Bu durumda tüp bebek tedavisini 3 kez tekrar edebiliriz. Ancak bu süreçte anne ve babanın sağlık durumunu takip etmek, tüp bebek başarısızlığını getiren olası sorunları tespit etmek de önemlidir. Eğer tüp bebek başarısızlığının nedenleri saptanabilirse, sonraki denemede başarı oranı da yükselir?

  Tüp Bebek Tedavisi İşe Yarar Mı? Kesinlikle Hamile Kalabilir Miyim?

  Tüp bebek tedavisi, kısırlık tedavisi için tüm dünyada uygulanan ve kabul gören bir işlemdir. Başarı oranları ise %50 – 60’lardadır. Bu oran oldukça yüksektir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi ile yüksek oranda başarılı sonuç alabileceğinizi söyleyebiliriz.

  İstanbul Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2021

  Tüp bebek, günümüzde en çok uygulanan kısırlık tedavilerinden biridir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Bu süreçte tüp bebek tedavisinin başarısını artıracak bazı uygulamalar da yapılabilir. Ya da gebeliği engelleyen bazı faktörlerin tedavi edilmesi gerekebilir. Bu nedenle öncelikle hastalarımızın ön kontrollerinin yapılmış olması önemlidir ve tedavi fiyatları hasta ihtiyaçlarına göre değişebilir. İstanbul tüp bebek tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat