Sezaryen Doğum İstanbul

  Sezaryen doğum İstanbul; anestezi uygulanarak önce karna, daha sonra rahme yapılan kesi sayesinde gerçekleşen doğuma verilen isimdir. Bu yöntem hekim tarafından doğum kararı verildiğinde uygulanır. Normal vajinal yolla doğumun gerçekleşmesi mümkün görülmeyen hamileler sezaryen doğum İstanbul yapabilir. Doğum öncesi muayene ve kontroller doğumun şeklini belirlemektedir. Bu konuda göz önünce bulundurulması gereken temel kriterler anne ve bebeğin sağlığı, doğumun gerçekleşmesi sırasında saptanabilecek sorunlar ile ilgilidir.

  Ebeveynleri sezaryen doğuma yönlendiren temel düşünceler; doğum ağrılarının uzun süreli olması, çevreden duyulan kötü deneyimler ve doğumun ne zaman gerçekleşeceğinin tam olarak bilinmemesi gibidir. Doktorun açıklamaları bu durumda yol gösterici olacaktır. Anne ve baba adayına normal doğum mekanizması ve ağrı önleyici tedbirler (epidural anestezi gibi) hakkında detaylı bilgilendirme yapılmalıdır. Sezaryen doğumun cerrahi bir operasyon olduğu anne ve baba adaylarına anlatılmalıdır. Ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilir veya Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sezaryen Doğum İstanbul Esnasında Acı Hissedilir Mi?

  Sezaryen doğum; operasyon doktoru, hemşireler, çocuk doktoru, anestezi uzmanı ve yardımcı sağlık personellerinin yer aldığı cerrahi bir operasyondur. Bu operasyon epidural ya da spinal anestezi altında gerçekleştirilir. Fakat bazı tıbbi durumlarda genel anestezi uygulaması da yapılabilir. Epidural veya spinal blok teknikleri uygulanıyorsa, fiziki koşullar ve teknik ekibin de uygun gördüğü durumlarda eşler anne adaylarının yanında bulunabilir.

  Sezaryen Doğum Nasıl Olur? Sezaryen Doğum Esnasında Neler Olur?

  Bu operasyon için ilk önce el üzeri ya da koldan damar yolu açılır. Bunun amacı; ameliyat sonrası dönemde belli bir süreyle sıvılarınızın ve ilaçlarınızın damar yolundan verilmesidir. Bu sayede ağrı kesici veya başka bir sıvıya ihtiyaç duyulması halinde kolaylıkla verilebilir. Sonraki aşamada bel bölgesinden epidural ya da spinal anestezi uygulanır ve mesaneye bir idrar sondası yerleştirilir. Bu işlemler gerçekleştikten sonra karın bölgesi ve dize kadar olan kısımlar antiseptik solüsyon ile silinir ve sezaryen operasyon başlar. Karnın alt bölgesine 11-15 cm uzunluğunda bir kesi uygulandıktan sonra karın katları geçilir ve rahimin olduğu bölgeye ikinci bir kesi yapılır. Bu işlemden sonra kısa bir süre içinde bebek anne karnından çıkarılır. Bebeğin göbek kordonu kesilir ve ameliyata giren hemşireye teslim edilir. Bebeğin ilk muayenesi yapılır. Bir sorun görülmediyse eşinizle birlikte bebek odasına götürülür. Eğer bir durumdan şüphelenildiyse bebek, özel bebek bakım ünitesine götürülür. Bu sırada doktorunuz plesentayı (bebeğin eşi) çıkarmış olur ve yapılan kesilerin cerrahi tamirine başlar.

  Sezaryen Doğum İstanbul Ne Zaman Gerekli Olur?

  Anneye Bağlı Sezaryen Doğum Nedenleri

  • Uterus (rahim) ile alakalı ameliyat geçmişi olanlar (Sezaryen, Miyom amelyatı)
  • Kalça kemiklerinde darlık bulunan anne adayları
  • Doğum kanalında bebeğin çıkışıyla ilgili bir engel olması (miyom) gibi
  • Genital bölgede aktif uçuk (herpes simplex) enfeksiyonu bulunması ya da siğillerin (kondilom) enfeksiyonu
  • Annede bulunan bazı sistematik hastalıklar

  Bebeğe ve Eşine (Plesenta) Bağlı Nedenler

  • Doğum ağrıları başlamadan önce tespit edilen ya da doğum sırasında görülen bebeğe ait sıkıntı belirtileri (Fetal distres)
  • Bebekler normal doğumda baş kısımları önde olarak gelir. Eğer makat, ayak veya kolu önde gelirse doğum gerçekleşmeyebilir
  • Bebeğin büyük olarak doğması
  • Bebeğin eşinin doğum yolunu kapaması
  • Bebeğin eşinin doğumdan önce ayrılarak kanamaya yol açması

  Doğum Anında Sezaryen Doğuma Geçme Nedenleri

  • Doğum süresinin çok uzaması ve normal doğumun yapılamaması
  • Normal doğum sırasında belirlenen bebek sıkıntı belirtileri ( Fetal distres )

  Sezaryen Sonrasında Normal (Vajinal) Doğum Yapılabilir Mi?

  Sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapılabilir fakat bunun için bazı şartların olanaklı hale getirilmesi gerekmektedir. Perinatoloji ve yüksek riskli gebeliklerde sezaryen sonrası normal doğum yapılabilmektedir.

  Sezaryen Doğum Yapanlar Kaç Günde İyileşir?

  Alt karın bölgesine kesi yapılarak sağlanmakta olan sezaryen cerrahi bir operasyondur ve iyileşme aşaması normal vajinal yolla doğumdan daha farklıdır. Kesiler için özel yara bakım ürünleri ile anne 24 saat; bu ürünler kullanılmadan ise 3 gün sonra ayakta duş alabilir. Anne sezaryenden yaklaşık 1 hafta sonra normal hayata dönüş yapabilecektir.

  Sezaryen Sonrası Ağrı Ne Zaman Geçer?

  Alt karın bölgesinde bir ağrı hissedileceği için hastanın hareketlerinde birtakım kısıtlamalar meydana gelebilir. İyileşme süresinde ağrı kesici ilaç kullanımı daha fazla olabilir. Kullanılan ağrı kesiciler sayesinde annenin ağrıları kontrol altına alınır ve süreç çok daha rahat bir şekilde atlatılabilir.

  İstanbul Sezaryen Doğum Fiyatları 2021

  Sezaryen doğum; normal doğumun gerçekleşemediği, anne adayı veya bebeğe bağlı oluşan sıkıntıların normal doğuma elverişli olmadığı durumlarda uygulanan cerrahi bir operasyondur. Bu operasyonda anestezi uygulanarak ilk adımda karna 11-15 cm’lik kesi yapılır. Sonrasında ise rahme bir kesi yapılır. Bu sayede bebek anne rahiminden çıkartılır. Anne ve baba adaylarına, sezaryenin cerrahi bir operasyon olduğu ve normal doğumdan daha farklı bir iyileşme süreci olacağı anlatılır.

  Sezaryen doğum ile ilgili daha fazla bilgi almak ve sezaryen doğum fiyatlarını öğrenmek için Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat