Riskli Gebelik Takibi İstanbul  

  Riskli gebelik takibi İstanbul; çeşitli nedenlerle düşük vb. riskleri barındıran gebeliklere özel kontrol ve muayeneleri kapsar. Hem anneden hem de fetüsten kaynaklanan bazı yapısal sorunlar ya da çevresel faktörler gebelik sorunlarına neden olabilir. Düşük riski, kanama ve erken doğum bu sorunların başında gelmektedir. Bu tür gebelikler, “riskli gebelik” olarak kabul edilir. Riskli gebeliklerin takip süreci ise farklı olabilir. Klasik gebelik takibi prosedürlerinin yanında, bazı testlerin tekrarlanması ya da kontrol sıklığının fazla olması gerekebilir. Yazımızın devamında riskli gebelikler ve riskli gebeliklerin takibi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstanbul riskli gebelik takibi için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Riskli Gebelik Nedir?

  Riskli gebelik, çeşitli nedenlerle anne ya da bebeğin sağlığını tehlikeye atabilen gebeliklerdir. Gebeliğe uyum sorunları, kromozomal anomaliler, annedeki yapısal sorunlar ve daha birçok etken gebeliğin riskli olmasına neden olabilir. Bu nedenle oldukça geniş bir sınıflamaya sahiptir. Annenin yaşı, mevcut hastalıkları ve önceki gebeliklerden gelen bazı riskler düşüklere neden olabilir. Anormal kanama şikâyetleri görülebilir.

  Riskli gebeliklerin hepsi düşük ya da gebeliğin kaybı ile sonuçlanmaz. Ancak bu ihtimalleri minimuma indirmek için anne adayının daha özenli davranması gerekebilir. Bu noktada gerekli kontrollerin yapılması ve anneye bilgi verilmesi için riskli gebelik takibi ekstra önem kazanmaktadır.

  Riskli Gebelik Neden Olur? Kimlerde Görülür?

  Her gebelik, riskli gebelik olabilir. Bu noktada sadece anneden değil, bebekten kaynaklanan sorunlardan da söz edebiliriz. Aynı zamanda çevresel etkenler de bazı gebelik sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte riskli gebeliğe neden olduğu bilinen belli başlı sorunlardan söz edebiliriz:

  • Annenin 18 yaş altında ya da 35 yaş üzerinde olması
  • Annenin aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olması
  • Gebelik öncesinde de mevcut olan sağlık sorunları (Tansiyon, şeker, kalp-damar hastalıkları vb. kronik rahatsızlıklar)
  • Gebelik zehirlenmesi, gebelik şekeri gibi gebelik dönemi hastalıkları
  • Bebekteki gelişimsel sorunlar
  • Geçmişte düşük yapılmış olması
  • Akraba evliliklerinden oluşan gebelikler
  • Annenin alkol, sigara vb. zararlı maddelere bağımlı olması

  İstanbul Riskli Gebelik Takibinin Farkı Nedir? Nasıl Olur?

  Rutin gebelik takibi sürecinde, anne ve bebeğin sağlık durumu düzenli olarak kontrol edilir. Tarama testleri, ultrason görüntüleri, kan ve idrar tahlilleri yardımı ile anne ve bebeğin genel sağlık durumuna dair bilgiler alınır. Ayrıca bebeğin gelişimini izlemek için özel testler yapılabilir.

  Riskli gebelik takibinde ise risk faktörüne özel bir kontrol planlaması yapmak gerekebilir.

  • Gerekli durumlarda kontrol sıklığı artırılabilir. Rutin bir gebelik sürecinin başlarında 2 – 3 haftada bir; sonrasında ise her ay düzenli olarak kontroller yapılır. Riskli gebeliklerde ise kontrol sıklığı daha fazla olabilir. Ya da bazı aylara özel olarak, ek kontrollerin yapılması istenebilir.
  • Özellikle gebelik şekeri gibi rahatsızlıkları olan annelerde, gebeliğe özel diyet programları hazırlanabilir.
  • Riskli gebeliklerde yapılan tetkikler, klasik gebelik takibinden farklı olabilir.
  • Doğumda kanama ya da plasenta previa gibi doğuma ait riskleri olan anne adaylarında, doğum süreci özel olarak planlanabilir.

  Rutin gebelik takibi süreci ve gebeliğe dair tüm sorularınız için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  İstanbul Riskli Gebelik Takibi

  Riskli gebelik takibi sayesinde gebelik sürecini olumsuz etkileyen pek çok sorunun önüne geçmek mümkündür. Özellikle annenin kronik rahatsızlıkları varsa, gebe kalmayı düşündüğü dönemden itibaren kontrollere başlanabilir. Böylece riskli gebelik takibi erkenden yapılabilir. Doğru yaklaşımlar izlendiğinde riskli gebeliklerden de sağlıklı bebekler dünyaya gelebilir. Bu nedenle gebelik süresince yapılması gereken kontrollerin hiçbir zaman hafife alınmaması ve aksatılmaması tavsiye edilir. İstanbul riskli gebelik takibi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat