Rahim Sarkması Tedavisi İstanbul

  Rahim sarkması İstanbul; pelvis kasların ve rahmi tutan ligamentlerin zayıflaması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Rahmin aşağı doğru sarkması olarak da tanımlayabileceğimiz bu rahatsızlık, özellikle belli bir yaştan sonra, kadınlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Rahim sarkması tedavisi İstanbul, genellikle cerrahi olmayan yöntemlerle yapılır. Sarkma az ise vajinal halka ya da egzersizlerle sarkmanın ilerlemesi engellenebilir. Ancak ilerlemiş derecede sarkma olan hastalarda, laparoskopik cerrahi ile tedavi tercih edilebilir. İstanbul rahim sarkması ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Sarkması Nedir?

  Rahim, kadın vücudundaki en hareketsiz organlardan biridir. Bulunduğu bölgede kas ve bağ dokularının yardımı ile asılı şekilde durur. Zamanla, vücudumuzdaki tüm bağlarda olduğu gibi bu bağlarda da zayıflama olur. Bu nedenle rahim sarkabilir. Rahim sarkması erken evrelerde hafif şikâyetlerle kendini belli eder. Ancak ilerledikçe hastanın şikâyetleri de artabilir ve rahim vajina girişinden fark edilebilir. Bu durumda kişinin yaşam kalitesi ciddi şekilde düşer ve mutlaka sarkmanın tedavi edilmesi gerekir.

  Rahim Sarkması İstanbul Neden Olur?

  Rahim sarkması ilerleyen yaşla birlikte birçok kadında görülür. Ancak bazı faktörler, sarkma riskini artırabilir:

  • Menopoza bağlı östrojen seviyesinin azalması
  • Birden fazla doğum yapmak
  • Çoğul gebelikler ve iri bebek gebelikleri
  • Normal doğum yapmış olmak
  • Geçirilmiş pelvis ameliyatları
  • Genetik yatkınlık
  • Aşırı kilo ve obezite
  • Kronik öksürük ve kabızlık
  • Beden gücüyle ve ağır kaldırarak çalışmak

  Rahim Sarkması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

  Rahim sarkması, erken evrelerde herhangi bir belirti vermez. Ancak ilerledikçe günlük yaşamı etkileyen şikâyetlere neden olabilir. İlerlediği süreçte, özellikle sabah saatlerinde başlayan bel ağrıları hissedilebilir.

  • İdrar yapma sıkıntıları
  • İdrar kaçırma
  • Bağırsak hareketlerinin değişmesi
  • Belin özellikle alt kısımlarında hissedilen ağrı
  • Vajinal kanama ve akıntı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Vajinadan bir şeyin çıktığını hissetmek, vajina girişinde ağırlık hissi rahim sarkması belirtileridir.

  İstanbul Rahim Sarkması Tanısı Nasıl Konur?

  İlerlemiş rahim sarkması vakalarında hastalar sarkmayı kendisi fark edebilir. Özellikle rahmin vajina girişinden sarktığı hastalarda tanı koymak oldukça kolaydır. Kadın doğum uzmanları, rahim sarkması tanısı koyabilir. Muayene sırasında kadının ıkınması ve idrar tutar gibi pelvik kaslar sıkması istenir. Böylece hem sarkmanın miktarı hem de pelvik kasların gücü kontrol edilir.

  Rahim Sarkması Ameliyatsız Tedavi Edilebilir Mi?

  Erken evre rahim sarkması olguları genellikle ameliyatsız tedavi edilir. Bu süreçte Kegel egzersizleri ile pelvik kasların güçlendirilmesi amaçlanır. Aynı zamanda alt karın kaslarını güçlendiren egzersizler yapmak, ağır kaldırmaktan ve kabızlıktan uzak durmak da tedaviye önemli katkı sağlar. Ancak idrar yapma ile ilgili sorunlar artmışsa ve rahim tehlikeli derecede sarkmışsa ameliyat ve vajinal halka kullanımı gerekebilir.

  İstanbul Rahim Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Rahim sarkması tedavisi vajinal halka ya da cerrahi ile yapılabilir. Vajinal halka cinsel ilişkiye engel olmaz. Özellikle erken yaşta rahim sarkması yaşayan kadınlar için ideal bir tedavi yöntemidir. Böylece gebelik şansı korunmuş ve sarkma engellenmiş olur.

  Menopoz sonrası dönemde görülen, ciddi rahim sarkması olgularında ise rahmin tamamen çıkarılması gerekebilir. Laparoskopik cerrahi ile yapılan ameliyatlarda, küçük ameliyat kesilerinden rahmin çıkarılması sağlanabilir. Halk arasında “kapalı rahim ameliyatı” olarak da bilinen bu yöntem sayesinde ameliyat sonrası iyileşme süreci de oldukça kısalır. Karın bölgesinden yapılan 2 – 3 kesi sayesinde hem rahmin içi yüksek çözünürlüklü kameralarla izlenir hem de cerrahi işlem yapılabilir.

  İstanbul Rahim Sarkması Tedavisi

  Başlangıç evrelerindeki rahim sarkması günlük yaşamı ciddi ölçüde sıkıntıya sokmasa da ilerleme potansiyeline sahiptir. İlerlediğinde ise hem idrar ve dışkılama sorunlarına hem de ağrıya neden olabilir. Bu nedenle rahim sarkmasının zamanında teşhis ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. İstanbul rahim sarkması tedavisi hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabillirsiniz.

  Rahim Sarkması Engellenebilir Mi?

  Rahim sarkması engellenebilen bir rahatsızlık değildir. Ancak kronik öksürük, kabızlık ve ağır kaldırma gibi risk faktörlerinin engellenmesi, sarkmanın hızını yavaşlatabilir. Ayrıca sigarayı bırakmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak da doku ve bağların sağlıklı olması için oldukça önemlidir. Bu nedenle dolaylı olarak sarkmanın gecikmesine katkısı olabilir.

  Open chat