Rahim Filmi (HSG) İstanbul

  Tıp dilinde “histerosalpinografi (HSG)” olarak da bilinen rahim filmi, sıklıkla kısırlığın nedenlerinin araştırılmasında kullanılan, özel bir görüntüleme yöntemidir. İşlem sırasında özel bir sıvı ile rahim içi dokuların boyanması sağlanır. Böylece rahim içindeki anormallikler, patolojiler ve tüplerin durumu detaylı olarak değerlendirilebilir. Rahim filmi (HSG) İstanbul bu yönüyle, klasik röntgen ve ultrason görüntülemelerinden farklıdır. Özellikle diğer görüntüleme tekniklerinin yetersiz kaldığı, nedeni bilinmeyen kısırlık vakalarında en sık tercih edilen tanı yöntemidir. Bununla birlikte kanal tıkanıklığı, rahim kanseri vb. birçok önemli rahatsızlığın tanısında da kullanılabilir.

  İstanbul rahim filmi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilir ve kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

  Rahim Filmi (HSG) Nedir?

  Rahim filmi, rahmin içerisini ve tüpleri detaylı olarak incelememizi sağlayan, gelişmiş bir görüntüleme yöntemidir. Özellikle kısırlık tanısında en çok başvurulan tanı ve inceleme yöntemidir. Bunun nedeni; tüplerin geçirgenliği hakkında en net ve doğru bilgileri elde etmemizi sağlayan görüntüleme yöntemi olmasıdır.

  Rahim filmini diğer görüntüleme yöntemlerinden ayıran ise rahim içerisine verilen özel sıvıdır. Bu sıvı, patolojik bölgelerin farklı renkte görünmesini sağlayarak, rahimdeki pek çok hastalığın çok daha kolay bir şekilde teşhis edilmesini sağlar.

  Rahim Filmi Neden Çekilir?

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi rahim filmi kısırlığın araştırılmasında en sık kullanılan yöntemdir. Bununla birlikte kadın üreme sistemini etkileyen diğer hastalıkların tanısında da kullanılabilir:

  • Nedeni bilinmeyen kısırlığın araştırılması
  • Tekrarlayan düşüklerin nedenlerini saptamak
  • Kanal tıkanıklıklarını teşhis etmek
  • Rahim kanseri teşhisi
  • Kısırlık şüphesini kesinleştirmek
  • Tüp bebek tedavisinden önce rahim ve tüplerin durumunu kontrol etmek
  • Rahim ameliyatları ve kürtajdan sonra karın içi yapışıklık ihtimalini ortadan kaldırmak için yapılabilir.

  Rahim Filmi Çektirmeden Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Rahim filmi çekilmeden önce jinekolojik muayenenin yapılması oldukça önemlidir. Gebelik döneminde rahim filmi çektirmek sakıncalı olabillir. Bu nedenle tüm risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve rahmin yapısının anlaşılması önemlidir. Eğer rahim içerisinde enfeksiyon varsa öncelikle enfeksiyonun tedavi edilmesi tercih edilebilir.

  İstanbul Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi çekilirken hastalarımız muayene masasına alınır ve rutin jinekolojik muayenede olduğu gibi vajina spekulum ile genişletilir. Sonrasında, ince bir kanül yardımıyla, rahmin içerisine kontrast madde verilir. Sıvı rahim içerisinde ilerlerken röntgen görüntüleri alınır. Gerekli tüm görüntüler alındıktan sonra da işlem sonlandırılır.

  Rahim filmi çekilirken kullanılan kontrast madde “iyot”tur. İyot, X ışınlarını tutma özelliğine sahip olduğu için patolojik bölgelerin kolayca tespit edilmesini sağlar. Sağlık açısından ise herhangi bir zararı yoktur. Dokuları yakmaz ya da gebelik ihtimalini engellemez.

  İstanbul Rahim Filmi Çekilirken Acı Hissedilir Mi?

  Rahim filmi çekilirken hissedilenler, kişinin acı eşiğine göre değişebilir. Birçok hastamız sadece hafif bir rahatsızlık hisseder. Ancak bazı hastalarımızda işlem daha huzursuz edici olabilir. Bu durumda lokal anestezi seçeneği değerlendirilebilir. Ancak bu noktada kadın doğum uzmanının tavsiye ve yönlendirmelerini dinlemek daha doğru olacaktır. İstanbul rahim filmi hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  İstanbul Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi çekilirken rahim iç dokusunun normal boyutlarda olması gerekir. Adet öncesi dönemde ve adet döneminde bu doku kalınlaştığı için yanıltıcı sonuçlar alınabilir. Bu nedenle adet kanaması tamamen bittikten 3 – 4 gün sonra rahim filmi çekilir.

  Rahim Filminden Sonra Hamile Kalınır Mı? Kanama Olur Mu?

  Rahim filmi gebeliği engelleyen bir işlem değildir. Sağlık açısından ciddi zararları yoktur. Hatta çoğu zaman gebe kalma sorunlarının araştırılmasında kullanılan bir işlemdir. Film çekildikten sonra ise hafif kanamalar olabilir. Lekelenme tarzındaki bu kanamalar genellikle kısa sürer ve normal kabul edilir.

  İstanbul Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2021

  Rahim filmi, özellikle kısırlığın araştırılmasında en önemli yöntemlerden biridir. Rahim içi ve fallop tüplerin en detaylı görüntüsünü veren görüntüleme yöntemidir. Aynı zamanda tüp bebek tedavi sürecinde yapıldığında, tedavinin başarısını etkileyecek pek çok bulguya ulaşmamızı da sağlayabilir. İstanbul rahim filmi fiyatları ise değişkenlik gösterebilir. İstanbul rahim filmi fiyatları ve jinekolojik tanı yöntemleri hakkındaki tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir, randevu alabilirsiniz.

  Open chat