Rahim Duvarı Kalınlaşması İstanbul

  Kadınlarda, adet döngüsü içerisinde, vücutta salgılanan hormonlara bağlı olarak, rahim duvarlarında kalınlaşma ve incelme görülür. Hamilelik sürecinde, döllenmiş olan yumurta rahme tutunarak, burada gelişimine devam ettiği için olası bir gebeliğe karşı vücut kendini hazırlar. Rahim duvarları kalınlaşarak, gebelik durumunda yumurtanın rahme daha kolay tutunmasına olanak sağlar. Hormonal dengedeki bozulma gibi nedenler sonucunda, adet döngüsü içerisinde tekrar incelmesi gereken rahim duvarında, gerekli olan incelme meydana gelmeyebilir. Bu durumun sonucunda, endometrial hiperplazi olarak da bilinen rahim duvarı kalınlaşması ortaya çıkar.

  Yazımızın devamında rahim duvarı kalınlaşması ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Rahim duvarı kalınlaşması İstanbul tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

  Endometrium olarak adlandırılan rahmin iç tabakası, adet döngüsü içerisinde, hormonal dengedeki değişimlere bağlı olarak kalınlaşır ve incelir. Vücudun olası bir gebelik durumuna karşı hazırlık yapmak istemesi sonucunda, rahmin içindeki endometrial doku kalınlaşır. Bu kalınlaşma, döllenmiş yumurtanın rahme daha kolay tutunmasını sağlar. Gebelik gerçekleşmediğinde, kalınlaşan endometrial tabaka pul pul dökülerek, adet kanaması ile birlikte vücuttan dışarı atılır. Böylece, rahim duvarları tekrardan incelmiş olur. Rahim duvarında tekrar incelme sağlanamadığında ve rahim duvar kalınlığı olması gerekenden fazla olduğunda, bu durum endometrial hiperplazi olarak adlandırılır.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur?

  Rahim duvarının adet döngüsü içerisindeki kalınlaşıp incelmesi, vücutta salgılanan hormonlar sonucunda meydana gelir. Östrojen hormonunun salgılanması ile beraber, rahim içindeki endometrial tabaka kalınlaşmaya başlar. Gebelik gerçekleşmediği durumda, östrojen seviyeleri düşer ve yerine progesteron hormonu salgılanır. Salgılanan bu progesteron hormonu ise endometrial tabakanın tekrar incelmesine neden olur. Hormonal düzendeki bu denge bozulduğunda, rahim duvarı kalınlaşması olarak da bilinen endometrial hiperplazi ortaya çıkabilir.

  Progesteron hormonunun yeterince salgılanmasının önüne geçerek, östrojen hormonunun yol açtığı etkilerin dengelenmesini engelleyen durumlara bakıldığında;

  • Progesteron salgılanmasının tamamen bittiği menopoz dönemi,
  • Polikistik over sendromu,
  • Yumurtalık kistleri,
  • Şeker hastalığı,
  • Fazla kilo,
  • Tiroid hastalığı,
  • Karaciğerde görülen hastalıklar,
  • Safra kesesi ve safra yollarında meydana gelen hastalıkların sıklıkla rahim duvarı kalınlaşmasına neden olduğu görülür.

  Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Belirtileri Nelerdir?

  • Regl kanamalarının yoğun olması,
  • Uzun süren regl dönemleri,
  • Adet döngüsünde düzensizlik,
  • Regl döneminde şiddetli ağrılar,
  • Ara kanamalar,
  • Kahverengi vajinal akıntı olması,
  • Menopoz sonrasında vajinal kanama olması, en sık karşılaşılan rahim duvarı kalınlaşması belirtileri olarak karşımıza çıkar.

  Ancak, birçok hastada rahim duvarı kalınlaşmasının herhangi bir şikâyete yol açmadığı da görülür. Bu tür durumlarda, genellikle rutin jinekolojik muayene esnasında rahim duvarında kalınlaşma olduğu tespit edilir. İstanbul rahim duvarı kalınlaşması ve diğer tüm kadın hastalıkları ve doğum uygulamaları için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tipleri Nelerdir?

  Rahim duvarı kalınlaşması, farklı tiplerde ortaya çıkabilir. Bu tiplerden bazıları, kanser riski barındırdığı için gerekli tetkik ve tedavilerin yapılması çok önemlidir. Rahim ağzı kanseri riski taşıması açısından, rahim duvarı kalınlaşması 4 farklı kategoride ele alınır;

  • Basit hiperplazi,
  • Kompleks hiperplazi,
  • Basit atipili hiperplazi,
  • Kompleks atipili hiperplazi.

  Atipili hiperplazi, kanser riski teşkil etmekle beraber; kompleks atipili hiperplazi, kanser açısından en yüksek risk grubunu oluşturur.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Rahim duvarı kalınlaşmasının tedavisinde, farklı tedavi yöntemlerine başvurmak mümkündür. Başvurulacak olan tedavi yöntemi, görülen kalınlaşmanın kanser riski barındırıp barındırmadığına ve hastanın medikal durumuna bağlı olarak belirlenir. Ayrıca, hastanın hamilelik planları ve kalıtımsal faktörler de dikkate alınır.

  Rahim kalınlaşması tedavisinde en sık tercih edilen tedavi yöntemi, hormonal düzenin tekrardan sağlanabilmesi için hastalara ilaç reçete etmektir. İlaç tedavisi ile östrojen ve progesteron hormonlarının dengesini sağlamak amaçlanır. Ancak, atipili hücrelerin eşlik ettiği rahim duvarı kalınlaşmasında, rahmin ameliyatla alınması gerekebilir. Gebelik planı olan, menopoz dönemi öncesindeki hastalarda, rahim ameliyatından önce yüksek dozda progesteron verilerek tedavi sağlanmaya çalışılabilir. Ancak, böyle bir durumda hastanın mutlaka kanser riskine karşı düzenli olarak kontrol altına alınması, yapılan biyopsi ile doku örneklerinin patolojik açıdan değerlendirilmesi gerekir.

  İstanbul Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Fiyatları 2021

  Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi, hasta özelinde planlanan bir süreçtir. Tedavi sürecinin hastadan hastaya değişmesi, fiyatların da farklılaşmasına neden olur. İstanbul rahim duvarı kalınlaşması tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat