Polikistik Over Sendromu Tedavisi İstanbul

  Polikistik over sendromu; yumurtalıklarda iyi huylu ve küçük yapıdaki birçok kistin oluşmasıdır. Endokrin hastalıklar sınıfında değerlendirilen polikistik over, tedavi edilmediğinde obezite, diyabet, yüksek kolesterol gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda gebe kalma sürecini de zorlaştırabilir. Hatta kısırlığın önemli nedenlerinden biri sayılmaktadır. Polikistik over sendromu, aynı zamanda ortaya çıkardığı dermatolojik ve fizyolojik yan etkilerle de kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Yazımızda polikistik over sendromu, neden olduğu şikâyetler ve tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz. Polikistik over sendromu tedavisi İstanbul için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Nedir?

  Kısaca “PKOS” olarak bilinen polikistik over sendromu; yumurtalıkların kistik yapıda olması olarak tanımlayabileceğimiz bir kadın hastalığıdır. Yaygın görülür ve yumurtalıkların faaliyetlerini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle polikistik over olan kadınlarda gebe kalmak ile ilgili sorunlar sık görülür.

  Polikistik over sendromuna sahip kadınlarda kist oluşumunun temel nedeni yumurtaların yeterince gelişememesi ve yumurtalık çeperinde birikerek, kistleşmesidir. Bu durumun temel nedeni ise östrojen ve androjen hormonlarının dengesizleşmesidir.

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

  Polikistik over, genellikle hormonal dengesizliklerden kaynaklanan bir problemdir. Kesin nedeni ise tam olarak bilinemez. Ancak hem çevresel hem de yapısal birçok faktörün etkisi olabileceği düşünülmektedir:

  • Genetik faktörler polikistik over için önemli bir risktir. Ailesinde polikistik over olan kişilerde görülme oranı daha fazladır.
  • Obezite ve aşırı kilo hormonal dengenin bozulmasına neden olarak, polikistik over sendromuna zemin hazırlayabilir.
  • Zararlı kimyasallara maruz kalmak da PKOS nedenlerinden biri kabul edilir.

  Polikistik over sendromu nedenleri ve İstanbul polikistik over tedavisi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu (PKOS) Belirtileri Nelerdir?

  Polikistik over sendromu, her kadında farklı şikâyetlere neden olabilir. Bazı kadınlarda kilo artışına neden olurken, bazı kadınlarda dermatolojik sorunlar ön planda olabilir. Ya da her bir semptomun şiddeti farklı yaşanabilir. Bununla birlikte en karakteristik özelliği adet düzensizliğine neden olmasıdır diyebiliriz. Polikistik over sendromunun yaygın belirtileri:

  • Adet düzensizliği
  • Kilo artışı ve yağlanma
  • Tüylenme problemi
  • Ara kanamalar ya da adet gecikmesi
  • Hamile kalma sorunları
  • Yüz ve sırt bölgesinde sivilcelenme
  • Ses kalınlaşması
  • Göğüs hassasiyeti
  • Saç dökülmesi ve cilt lekesi problemleri

  Polikistik over sendromu, özellikle 13 – 19 yaş arası genç kızlarda, ilk adetten sonra yaşanan düzensiz kanamalar ve sivilcelenme sorunları ile kendini gösterir. Bununla birlikte ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir.

  İstanbul Polikistik Over Tanısı Nasıl Konur?

  • Polikistik over sendromunda hasta öyküsünü dikkatlice dinlemek oldukça önemlidir. Gebe kalma ile ilgili sorunlar, tüylenme, sivilcelenme ve adet düzensizlikleri PKOS’un başlıca belirtileridir.
  • Ultrason görüntülemeleri de polikistik over tanısında büyük rol oynar. Uzman bir kadın doğum uzmanı, yumurtalıkları ultrason ile inceleyerek, kolayca polikistik over tanısı koyabilir. İstanbul kadın doğum uzmanı ve polikistik over tanısı için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.
  • Aynı zamanda FSH, LH ve östrojen değerlerini gösteren kan testleri sayesinde de polikistik over tanısı konulabilir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Polikistik over tedavisinde, hastalığın neden olduğu ikincil problemleri kontrol altına almak da önemli yer tutar. Bu nedenle hem hormonal dengenin kontrol altına alınmasına hem de hastaya uygun diyet programlarına yer verilebilir. Polikistik over sendromunun neden olduğu şikâyetler her hastada farklı yoğunluklarda olabilir. Bu da tedavi planının farklı olmasına neden olabilir. Özellikle kıllanma ve sivilcelenme problemi yaşayan hastalarda, androjen hormonunu dengede tutabilmek için doğum kontrol haplarından destek alınabilir.

  İstanbul Polikistik Over Sendromu Tedavisi

  Polikistik over tedavi edilmediğinde karaciğer yağlanması, yüksek kolesterol, kısırlık gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle zamanında teşhis ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada hastanın şikâyetlerini dikkatlice dinleyerek, doğru tedavi planının yapılması gerekir. İstanbul polikistik over sendromu tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat