Miyom Tedavisi İstanbul

  Miyom; sık idrara çıkma, adet düzensizliği, aşırı adet sancıları ve kısırlık gibi şikâyetlere neden olabilen tümör yapılarıdır. Kadın üreme sisteminde en çok karşılaşılan bulgulardan olan miyomlar, genellikle iyi huyludur. Miyom tedavisi İstanbul, çoğu hastada sadece gözlem ve takip ile yapılır. Ancak miyomların belirtileri ve yan etkileri, kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilir. Büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak gebe kalma ile ilgili problemlere neden olabilir. Bu durumda medikal ilaçlar ya da cerrahi müdahale ile miyomların tedavisi yapılabilir. İstanbul miyom tedavisi ve laparoskopik myomektomi hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Miyom İstanbul Nedir?

  Miyomlar, kadın üreme sistemindeki kas dokusundan doğan tümör yapılarıdır. Tümör kelimesi birçok hastamızı korkutsa da miyomların büyük bir kısmı iyi huyludur. Yani kanseröz özellik taşımaz. Ancak miyomlar zaman içerisinde büyüyebilir ya da sayıları çoğalabilir. Özellikle ileri yaşlarda, kadınlarda miyom görülme olasılığı da artar. Bu durumda miyomların tedavi edilmesi ve şikâyetlerin kontrol altına alınması gerekebilir.

  Miyom Belirtileri Nelerdir? Miyom Nerelerde Ağrı Yapar?

  Miyomlar birçok kadında herhangi bir belirti vermez. Hatta birçoğu rutin muayeneler sırasında, tesadüfen fark edilir. Ancak hastalarımızın bir kısmında adet düzeninde değişmeler, ve cinsellik sırasında ağrı gibi şikâyetlere neden olabilir. Yaygın görülen miyom belirtileri:

  • Adet kanamalarının yoğun ve aşırı ağrılı olması
  • Miyomun rahim içerisine yaptığı baskı nedeniyle hissedilen karın içi basınç ve ağrı
  • Gebe kalmada zorluk, kısırlık ve gebelik sorunları
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Kasık ağrıları
  • Sık idrara çıkma ve idrarı tam olarak boşaltamama hissi
  • Kabızlık

  Miyom Kimlerde Olur?

  Miyom, kadınlarda en çok görülen rahatsızlıklardan biridir ve her kadında görülebilir. Yaş ilerledikçe, miyom oluşma olasılığı da artmaktadır. 35 yaş ve üzerinde olan her 4 kadından birinde miyom görülebilir.

  Miyom Neden Olur?

  Miyomların oluşum nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Hormonal nedenler, hücresel mutasyonlar ve genetik faktörler gibi birçok faktör miyomlara neden olabilir:

  • Birden fazla doğum yapmış olmak
  • Adetin erken yaşlarda başlaması
  • Doğum kontrol hapı kullanımı
  • Aşırı kilo ve obezite
  • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları
  • Ailesel yatkınlık miyom oluşma riskini artırabilir.

  Rahimdeki Miyomlar Nasıl Anlaşılır?

  Belirti vermeyen miyomların büyük çoğunluğu rutin jinekolojik muayeneler sırasında fark edilir. Miyom semptomları olan hastaların öncelikle hasta öyküsü dinlenir. Sonrasında ultrason görüntülemeleri sayesinde miyom teşhisi koyulabilir. Miyomun boyutu ve yerleşim yeri belirlenir. Gerekli durumlarda, özellikle çoklu miyomlarda, MR görüntüleri de istenebilir.

  Miyomlar Kendiliğinden Geçer Mi?

  Miyomların bazıları zaman içerisinde küçülebilir. Bazıları ise zaman geçtikçe büyür. Bu nedenle tedavi edilmeyen miyomların kesinlikle kendiliğinden geçeceğini söyleyemeyiz. Bu noktada düzenli yapılan kontrol ve muayeneler sayesinde miyomların büyüme süreci takip edilir. İstanbul miyom tedavisi ve takibi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Miyomlar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Miyomların neredeyse tamamı iyi huyludur. Ancak nadir de olsa kanseröz hücreler içerebilirler. Bu miyomların tedavi edilmemesi, uzun vadede daha ciddi sorunlara yol açabilir. Miyomlar rahme gömülü (intramural), rahim iç boşluğunda (submukoz), rahmin dış kısmında (subseröz) ya da rahim bağları arasında (intraligamenter) olabilir. Bulundukları bölgeye göre de farklı şikâyetlere neden olabilirler. Aynı zamanda büyüdükçe rahim içerisindeki basıncı artırarak, ağrı ve idrar sorunlarına yol açabilirler. Bazı hastalarda gebelik ve doğum ile ilgili sorunlara neden olabilirler.

  İstanbul Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İzlem

  Miyom tedavilerinin büyük bir kısmı cerrahi olmadan yapılır. Miyomun büyüme hızını kontrol etmek ve oluşabilecek semptomları kontrol altına almak için yaklaşık 6 ayda bir muayene yapılır. Genellikle küçük boyutlu ve herhangi bir şikâyete neden olmayan miyomlarda tercih edilir.

  İlaç Tedavisi

  Hormonal dengeyi düzenleyerek miyomların büyümesini engellemek ve miyomların neden olduğu şikâyetleri azaltmak için yapılır. Doğum kontrol hapı gibi hormon içeren medikal ilaçlar kullanılabilir. Ancak ilacın kullanım süresi ve dozu mutlaka uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından belirlenmelidir.

  Cerrahi Tedavi

  Miyomların aşırı büyümesi durumunda açık ya da kapalı cerrahi yöntemlerle miyom tedavisi yapılabilir. Laparoskopik myomektomi adı verilen kapalı cerrahi yöntemde, karın bölgesinden yapılan küçük cerrahi kesiler sayesinde miyoma ulaşılır ve miyom çıkarılır.

  Özellikle submukoz miyomların tedavisinde histeroskopik miyomektomi tercih edilebilir. Bu yöntemde, histeroskop sayesinde rahim ağzından miyoma ulaşılır. Herhangi bir cerrahi kesi yapılmaz. Kapalı miyom ameliyatlarından sonra iyileşme süreci, açık cerrahiye göre çok daha hızlı ve konforludur.

  İstanbul Miyom Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

  • Miyomlar ilaç tedavisine yanıt vermediğinde
  • Aşırı adet kanamaya neden olduğunda
  • Sarkom ya da kanser şüphesi varsa (Takip sürecinde miyomların aşırı hızlı büyüdüğü gözlenmişse)
  • Ağrı ve kanama semptomları çok yoğunsa
  • Miyom nedeniyle gebe kalma sorunları yaşanıyorsa cerrahi tedavi tercih edilebilir.

  İstanbul Miyom Tedavisi

  Miyomlar, her kadında olabilir. Bazıları ömür boyu fark edilmeyebilir. Bazıları ise yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilir. Ancak miyomların büyük bir çoğunluğu iyi huyludur. Bu nedenle hastanın şikâyetlerine ve semptomların derecesine göre tedavi edilmesi tercih edilir. Dolayısıyla miyom tedavisi yapılacak hastanın yapısını iyi tanımak, hasta öyküsünü dikkatli dinlemek oldukça önemlidir. İstanbul miyom tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat