Miyom Ameliyatı İstanbul

  Miyomlar; rahimdeki kas dokularından oluşan tümör yapılarıdır. Miyomların geneli iyi huyludur ve ameliyatsız tedavi edilir. Ancak büyüklüklerine ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak adet düzeni ve gebe kalma ile ilgili sorunlara neden olabilirler. Eğer miyomlar günlük yaşamı etkileyen şikâyetlere neden oluyor ve aşırı büyüme eğilimi gösteriyorsa cerrahi tedavi tercih edilebilir. Miyom ameliyatı İstanbul, genellikle laparoskopik cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Kapalı ameliyat yöntemi olan laparoskopi sayesinde, büyük kesiler olmadan da miyomların çıkarılması mümkündür. Bu da hasta ve doktor açısından daha konforlu ve güvenli bir tedavi süreci sağlamaktadır. İstanbul laparoskopik miyom ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Miyomlar, rahimdeki iyi huylu tümörlerdir. Kas dokularından gelişirler ve genellikle kansere dönüşmezler. Kadınların yaklaşık %80’inde, hayatın herhangi bir döneminde miyom görülebilir. Genellikle küçük boyutlarda olduğu için miyom tedavilerinin büyük kısmı takip ile yapılır. Ancak miyomların sık idrara çıkma, aşırı adet sancısı, kısırlık gibi şikâyetlere neden olduğu durumlarda cerrahi ile çıkarılması tercih edilir.

  Miyomlar Neden Olur? Miyom Nedenleri 

  Miyomların neden oluştuğunu kesin olarak bilmek zordur. Pek çok faktör miyom oluşumuna neden olabilir. Ancak bazı faktörlerin riski artırdığı düşünülmektedir:

  • Aşırı kilo ve obezite
  • Doğum kontrol hapları
  • Adet döngüsünün erken yaşlarda başlaması
  • Sağlıksız beslenme
  • Genetik faktörler
  • Birden fazla doğum yapmış olmak miyom oluşumuna neden olabilir.

  Miyom Kimlerde Görülür?

  Kadınlarda miyom görülme riski, yaş ilerledikçe artar. Bu nedenle 35 yaş üzeri kadınlarda miyom görülme sıklığı daha fazladır. Bununla birlikte üreme çağındaki kadınlarda da miyom görülebilir.

  Miyom Kasık Ağrısı Yapar Mı? Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyomlar adet sancılarının şiddetli olmasına ya da adet düzeni ile ilgili sıkıntılara neden olabilir. Aynı zamanda gebe kalmayı engelleyebilirler. Bununla birlikte miyomların büyük kısmı, herhangi bir belirti vermez. Hatta jinekolojik muayene sırasında, tesadüfen fark edilirler.

  Miyom Belirtileri

  • Adet kanamasının normalden yoğun olması
  • Adet sancılarının aşırı olması
  • Rahim içindeki baskının artmasına bağlı olarak karın içi basınç ve ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Kasık ağrısı
  • Sık idrara çıkma, idrarı boşaltamama hissi
  • Kabızlık
  • Gebe kalmada zorluk, kısırlık ve gebelik ile ilgili sorunlar

  Miyomlar İlaçla Tedavi Edilir Mi?

  Miyomların büyük bir kısmı ameliyat olmadan, ilaçla ya da gözlemle takip edilir. Eğer miyom küçük boyutlardaysa ve herhangi bir şikâyete neden olmuyorsa düzenli aralıklarla kontroller yapılır. Miyomun büyüme hızı takip edilir. Gerekli durumlarda hormonları düzenleyen ilaçlar kullanılabilir.

  İstanbul Miyom Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  • İlaçlar ve gözlem ile kontrol altına alınamayan
  • Aşırı adet kanamasına neden olan
  • Adet sancılarının şiddetini etkileyen
  • Kansere dönüşme riski olan
  • Gebe kalmayı engelleyen miyomların alınması tercih edilebilir.

  Miyomlar ve İstanbul miyom tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  İstanbul Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Günümüzde miyom ameliyatlarının neredeyse tamamı kapalı ameliyat yöntemleri ile yapılmaktadır. “Laparoskopik myomektomi” olarak da bilinen bu ameliyatta karın bölgesine büyük kesiler yapılmaz. Laparoskopik cerrahi özellikle çok sayıda, posterior yerleşimli miyomu olan hastalarda tercih edilir.

  Kapalı miyom ameliyatlarında karın bölgesinden birkaç tane küçük kesi yapılır. Bu kesilerin bir tanesi, “laparoskop” adı verilen mikro kameranın karın bölgesine gönderilmesi içindir. Diğer kesilerden de cerrahi uygulama yapılır ve miyomlar çıkarılır.

  • Submukoz yani rahim iç boşluğunda olan miyomların tedavisinde ise daha çok “histeroskopik myomektomi” yöntemi tercih edilir.

  Histeroskopi ile miyom ameliyatlarında, karın bölgesinden değil, vajina girişinden işlem yapılır. “Histeroskop” adı verilen kamera vajina girişinden miyoma ulaşılır ve bölgede cerrahi işlem yapılabilir.

  İstanbul Miyom Ameliyatlarında Kaç Gün Hastanede Yatılır?

  Laparoskopik miyom ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Ameliyattan sonra ise hastanın durumuna göre birkaç gün hastanede kalmak gerekebilir. Bu noktada gerekli bilgi ve yönlendirmeyi kadın doğum uzmanınız verecektir.

  Eğer histeroskopik cerrahi yapılırsa hastanede yatışa bile gerek kalmayabilir.

  İstanbul Kapalı Miyom Ameliyatlarından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Kapalı yöntemle yapılan miyom ameliyatlarında iyileşme süreci çok daha hızlı olmaktadır. Ameliyat sırasında küçük kesiler yapıldığı için enfeksiyon riski daha azdır. Aynı zamanda ağrı ve acı hissi de daha az olur. Miyom ameliyatlarından sonra;

  • Kapalı miyom ameliyatları açık ameliyata göre daha güvenlidir. Çünkü kapalı miyom ameliyatlarında rahim içi yapışıklık oluşma riski de daha azdır.
  • Estetik açıdan daha rahatlatıcıdır. Kesiler küçük olduğu için karın bölgesinde belli belirsiz bir iz kalır. Açık ameliyatlarda ise kesi derin ve büyük olduğu için belirgin izler kalmaktadır. Histeroskopik cerrahi ile yapılan miyom ameliyatlarında ise herhangi bir cerrahi kesi izi kalmaz.
  • Az da olsa enfeksiyon riskini göz önünde bulundurmak ve kişisel bakım-temizliğe önem vermek gerekir.
  • İyileşme sürecinde sauna, hamam ve havuz gibi toplu kullanım alanlarından uzak durulması tavsiye edilir.

  Miyom Ameliyatından Sonra Hamile Kalınabilir Mi?

  Miyom ameliyatlarından sonra sağlıklı bir şekilde gebe kalınabilir. Özellikle miyomun gebeliği engellediği hastalarda, gebelik için öncelikle miyomun tedavi edilmesi gerekir. Eğer kadın menopoza girmişse, ameliyat sırasında rahmin tamamını çıkarmak da bir seçenektir. Rahim çıkarıldığında ise yeniden gebe kalmak mümkün değildir.

  İstanbul Miyom Ameliyatı ve Fiyatları 2021

  Miyom ameliyatları, günümüzün modern cerrahi teknikleri sayesinde çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Açık ameliyat ile kıyaslandığında, hastalarımız çok daha çabuk iyileşir ve günlük yaşamlarına dönebilirler. Bu noktada doktorunuzun uzmanlığı da önemlidir. Laparoskopik ve histeroskopik cerrahi alanında uzman ve deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapıldığında miyom ameliyatları oldukça güvenlidir. Miyom ameliyatı fiyatları ise hastanın ihtiyaçlarına göre değişebilir. İstanbul miyom ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Open chat