Laparoskopi İstanbul

  Laparoskopi İstanbul, hastaların batın bölgesinde oldukça küçük bir kesi açılarak içeriye yerleştirilen laparoskop ile iç doku ve organların görüntülenmesidir. Laparoskop, ucunda kamera bulunan bir cihazdır ve laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilen operasyonlarda kullanılır. Laparoskopi ile rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri gibi iç doku ve organlar görüntülenir. Kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi ise laparoskop ile beraber kullanılan, ileri teknoloji cerrahi aletler vasıtasıyla gerçekleştirilen ameliyatlara verilen isimdir. Laparoskopik cerrahi yöntemde hastaların karın bölgesine, 3 veya 4 adet, boyutları 1-2 cm arasında değişen kesi atılır. Kesi alanının bu şekilde küçük olması, komplikasyon riskini azaltırken, hastaların iyileşme sürecini de kısaltır.

  Yazımızın devamında laparoskopi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul laparoskopi ve laparoskopik cerrahi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopi Nedir?

  Laparoskopi, karın içi ve üreme organlarının, üzerinde kamera bulunan bir cihaz yardımı ile görüntülenmesi işlemidir. Bu işlem esnasında, laparoskop isimli bir cihaz kullanılır. Ucunda ışık kaynağı olan bu cihaz, iç doku ve organlardan görüntü elde edilmesini sağlar. Ortalama kalınlığı 4-12 milimetre arasında değişebilen laparoskop ile elde edilen görüntü, ekrana yansıtılır. Ekrana yansıtılan görüntü, iç dokuların orijinalinden 10-15 kat daha büyük olarak görülmesini sağlar. Bu sayede, işlem gerçekleştirecek olan hekimin, tüm iç doku ve organları detaylı biçimde görebilmesi mümkün olur.

  Laparoskopik Cerrahi Nedir?

  Halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi, cerrahi operasyonların, oldukça küçük boyutlu kesilerle gerçekleştirilmesini sağlayan bir yöntemdir. Laparoskopik görüntüleme yapılabilmesi için hastanın karın bölgesine, ortalama 1-2 cm büyüklüğünde bir kesi atılır ve laparoskop içeriye yerleştirilir. Yine batın bölgesinde açılan diğer kesiler yardımı ile de cerrahi işlem esnasında kullanılacak olan cihazların içeriye yerleştirilmesi sağlanır.

  Laparoskopik cerrahi operasyonlar, 1-2 cm boyutunda değişen, üç veya dört adet kesi ile tamamlanır. Gerekli görüldüğü hallerde, beşinci kesi de atılabilir. Ancak, açık ameliyata göre çok daha küçük bir kesi alanı olması, hem enfeksiyon ve komplikasyon riskini azaltmakta, hem de hastaların iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Ayrıca, açık ameliyatlarda dikiş atılan alan da büyük olduğu için hastalarda estetik kaygılar oluşabilmektedir. Laparoskopik cerrahi ile bu kaygıların büyük oranda azaltılması mümkün olur.

  İstanbul laparoskopi ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlar, hastalar anestezi altındayken yapılır. Lokal veya genel anestezi tercih edilebilir, ancak çoğunlukla hastalar, sedatif ilaçlar yardımı ile uyku halinde tutulur. Ameliyat esnasında daha net bir görüntü elde edilmesi amacıyla, karnın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Operasyon yapılacak olan bölgeye bağlı olarak, hasta en doğru pozisyona getirilir.

  Laparoskopun yerleştirilebilmesi için ilk olarak, göbek deliği civarına bir kesi atılır. Bunun yanı sıra, diğer aletlerin de içeriye yerleştirilebilmesi için boyutları ortalama 1 cm olan kesiler atılır. Cihazların içeriye yerleştirilmesini sağlayan laparoskopik portlara, trokar isimli cihazlar yerleştirilir. Trokarlar, kullanılacak olan cerrahi aletlerin vücut içerisine kolayca giriş çıkıp yapmasını sağlar.

  Laparoskopi Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

  Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlarda, hastaların operasyon sonrasındaki iyileşme süreci oldukça kısalır. Ayrıca, atılan kesilerin küçük olması nedeniyle, dikiş atılan alanlar da açık ameliyata göre daha küçük olur. Bu sayede, dikiş izlerinin yarattığı estetik kaygılar da büyük oranda giderilir. Enfeksiyon ve komplikasyon riski azaltılmış olur.

  Laparoskopi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  Laparoskopik ameliyatın gerçekleştirildiği bölgeye bağlı olarak, hastaların iyileşme süreci değişebilmektedir. Ancak genel olarak laparoskopi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlara baktığımızda;

  • Operasyon bölgesinde birkaç gün süren, hafif ve orda şiddetli ağrılar, normal kabul edilir. Bu ağrıların azaltılması için hastalara, ağrı kesici ilaçlar verilebilir.
  • Daha net görüntü elde edilmesi adına karnı şişirmekte kullanılan karbondioksit gazı, ameliyattan sonraki süreçte omuzlarda ağrı ve karında şişlik hissine neden olabilir.
  • Hastalarda ameliyat sonrasında birkaç gün süren mide bulantısı görülebilir.
  • Ameliyat bölgesinin enfeksiyon riskine karşı hijyenik tutulması önemlidir.

  İstanbul Laparoskopi Fiyatları 2021

  Laparoskopi ve laparoskopik cerrahi fiyatları, gerçekleştirilecek olan operasyona bağlı olarak değişebilir. Laparoskopi işlemini gerçekleştirme nedenine bağlı olarak süreç, hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Bu nedenle, fiyatlarda da farklılık görülebilir. Ayrıca, laparoskopi fiyatları, klinikten kliniğe değişebilmektedir. İstanbul laparoskopi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Open chat