Kürtaj İstanbul – Kürtaj Fiyatları 2021, 2022

  Kürtaj İstanbul; istenmeyen gebeliklerin sonlanması için yapılan, tıbbî bir uygulamadır. Gebeliğin erken dönemlerinde (2,5 ay ve öncesi) yapılır. Kelime olarak “küret ile kazıma” anlamında gelen kürtaj, günümüzde “vakumla kürtaj İstanbul” yöntemi sayesinde minimum enfeksiyon riskiyle, güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Kürtaj İstanbul yapılacak hastanın 18 yaş altında olması durumunda ise uygun yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi gerekir. 18 yaş altındaki hastalarımızda, kürtaj için ailenin de yasal izni gerekmektedir. İstanbul kürtaj uygulamaları hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz. İstanbul kürtaj ve kürtaj fiyatları için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj İstanbul; istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. Aynı zamanda bazı riskli gebeliklerin ya da düşük tedavisi amacıyla da uygulanabilir. Geleneksel kürtaj uygulamalarında, “küret” adı verilen bir alet kullanılır. Günümüzde ise vakum yöntemi sayesinde daha kolay ve risksiz bir şekilde bebek aldırmak mümkündür.

  Düşüklerden sonra, rahmin temizlenmesi için yapılan kürtaj uygulamaları “revizyone kürtaj”; biyopsi için yapılana ise “probe kürtaj” denmektedir.

  Kürtaj İstanbul Ne Zaman Yapılır?

  Kürtajla ilgili en çok merak edilenlerden biri de kürtajın ne zaman yapılacağıdır. Ülkemizde, bu konuda bazı yasal sınırlamalar vardır. Kürtaj yapılabilmesi için gebeliğin 2,5 ayı geçmemiş olması gerekir. 2,5 ayı geçmiş gebeliklerin sonlanması yasal açıdan doğru değildir. Bu noktada gebelik haftasının doğru olarak hesaplanması oldukça önemlidir. İstanbul kürtaj ve gebelik haftası hesaplama hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Kürtaj İstanbul Kimlere Yapılır?

  18 Yaşından Küçük Olanlara da Kürtaj Yapılır Mı?

  Kürtaj, gebelik istemeyen tüm kadınlara yapılabilir. 18 yaşından küçük olanlara da kürtaj yapılabilir. Ancak bu konuda da bazı yasal düzenlemeler bulunmaktadır:

  • Kişi 18 yaşından küçük ise ebeveyn onayı ile kürtaj yaptırabilir.
  • 18 yaşından büyük ve bekâr olan kadınlara kürtaj yapılabilir.
  • Kadın evli olduğu takdirde kürtaj için eş onayının alınması gerekir.

  Kürtaj İstanbul Sırasında Acı Hissedilir Mi?

  Kadının kendini psikolojik açıdan daha rahat hissetmesi ve acı hissetmemesi için kürtaj uygulamasında anestezi yapılır. Kullanılan anestezi, genel anestezi kadar ağır etki göstermez. Sedasyon adını verdiğimiz, derin uyku hâlinde kürtaj yapılması tercih edilir. İşlem sırasında hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

  Kürtaj İstanbul Nasıl Yapılır?

  Kürtajın ilk aşaması; gebeliğin kontrol edilmesidir. Dış gebelik ihtimali, gebeliğin zamanı ve gebelik kesesi kontrol edildikten sonra kürtaj İstanbul uygulamasına geçilir. Geleneksel kürtaj yönteminde gebelik kesesi, küret ile rahimden kazınır. Ya da modern kürtaj tekniği ile rahimden vakumlanarak çekilebilir.

  Vakumla Kürtaj Nedir? Vakumla Kürtajın Farkları Nelerdir?

  Vakumla kürtaj, uygulamadan kaynaklı enfeksiyon riskini minimuma düşürmek için geliştirilen bir kürtaj tekniğidir. Klasik yöntemin aksine; işlemde özel, vakumlu kanüller kullanılır. Bu kanüller yardımı ile rahme ulaşılır ve gebelik kesesi dışarı çıkarılır. En büyük avantajı ise klasik kürtaja göre komplikasyon riskinin çok daha az olmasıdır.

  Kürtajdan Sonra Ne Zaman Taburcu Olunur?

  Kürtaj uygulamasından sonra hastalarımızın kısa bir süre dinlenmesi, anestezi etkisini üzerinden atması beklenir. Uygulanan anestezi, genel anesteziden daha hafif olduğu için hastalarımız kısa sürede toparlanır ve günlük yaşamlarına dönebilirler.

  Kürtajdan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Kürtajın yapıldığı gün hastanın dinlenmesi tavsiye edilir.
  • Enfeksiyon riskini minimuma indirmek için bir süre ayakta duş almak gerekir.
  • Yaklaşık 15 gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
  • Vajinal bölgenin temizliğine dikkat etmek; temizliği mutlaka önden arkaya doğru yapmak gerekir.

  Kürtajdan Sonra Kanama Olur Mu?

  Kürtaj İstanbul uygulamalarından sonra hafif ara kanamaların olması normaldir. Kanamanın miktarı kişiden kişiye değişebilir. Ancak kişinin ara kanamaları gözlemlemesi, kanama artarsa doktora başvurması önemlidir. Bu süreçte daha rahat olabilmek için günlük ped kullanılabilir.

  İstanbul Kürtaj Fiyatları 2021, 2022

  Günümüzün modern, vakumlu kürtaj İstanbul yöntemleri sayesinde kürtaj işlemleri de güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Kürtaj; gebeliği sonlandırmanın en güvenilir ve doğru yoludur. Steril koşullarda, doğru tekniklerle yapılmayan kürtaj işlemi kadının sağlığını riske atabilir. Bu nedenle kürtajın yapıldığı ortam ve doktorun uzmanlığı oldukça önemlidir. İstanbul kürtaj fiyatlarını öğrenmek için Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat