Kolposkopi İstanbul

  Kolposkopi İstanbul; “kolposkop” adlı cihazla yapılan ve vajinal dokuların detaylı olarak incelenmesini sağlayan bir işlemdir. Özellikle rahim ağzı kanserinin tanısında oldukça önemli bir yeri vardır. Kolposkop, büyük bir mikroskop olarak da düşünülebilir. Bu nedenle vulva, vajina ve serviks bölgesindeki patolojilerin kolayca görülmesini sağlar.

  Gerekli durumlarda, kolposkopi sırasında biyopsi de alınabilir. Böylece şüpheli dokuların detaylı olarak incelenmesi sağlanabilir. İstanbul kolposkopi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kolposkopi Nedir?

  Kolposkopi, kadın hastalıkları ve doğum alanına giren birçok rahatsızlığın tanısında kullanılan bir inceleme yöntemidir. İşlem sırasında kolposkop adı verilen, özel bir aygıt kullanılır. Bu aygıt, büyük bir mikroskopa benzer. Böylece vajinal dokular çok daha rahat bir şekilde incelenebilir.

  İstanbul Kolposkopi Neden Yapılır?

  Kolposkopi, genellikle kadın doğum uzmanlarının yaptığı ilk muayene ve değerlendirmeden sonra, ileri tanı yöntemi olarak tercih edilir. Özellikle muayenede rahim ağzı kanseri şüphesi olması durumunda en çok tercih edilen tanı yöntemidir. Kolposkopi;

  • PAP-Smear testinde anormal sonuçların görülmesi
  • Cinsel birleşme sonrasında kanama olması
  • Rahim ağzı, vajina ya da vulvada anormal kitle gelişimi olması
  • Genital bölge siğil gelişmesi
  • Rahim ağzı iltihapları olması durumunda yapılabilir.

  Kolposkopi özellikle PAP-smear testinde kanser şüphesi yaratan sonuçların görülmesi durumunda tercih edilir. PAP-smear testi, vajinadan sürüntü alınarak yapılan bir tetkiktir. Sürüntü örneğinde patolojik hücrelerin olup olmadığını erken dönemde haber vermesi açısından oldukça önemlidir. Bu hücrelerin yapısı ise kolposkopi sayesinde net bir şekilde incelenebilir.

  İstanbul Kolposkopi ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilebilir?

  Kolposkopi sayesinde;

  • Servikal bölgedeki kanserleşmiş hücreler
  • Servikal bölgedeki diğer tümörler
  • Vajinal tümörler
  • Cinsel birleşme sonrasında kanama ve ağrıya neden olan etkenler
  • Genital bölge siğilleri
  • Servikal ya da vajinal enfeksiyonlar kolayca teşhis edilebilir.

  İstanbul Kolposkopi Nasıl Yapılır?

  Kolposkopi uygulamasında rutin jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum ile vajina girişi genişletilir. Vajina ve serviks duvarları solüsyonlu pamuklarla temizlenir. Bu solüsyon vajinal dokuları boyar ve anormal hücreler, normal olanlardan kolayca ayırt edilebilir. Boyanan doku cidarlarından sürüntü örnekleri alınır. Gerekli durumlarda servikal ya da vajinal biyopsi de yapılabilir.

  İstanbul Kolposkopi Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Kolposkopiden önceki 24 – 48 saat öncesinde vajinanın yıkanmaması, tampon kullanılmaması gerekir. Aynı zamanda vajinal yoldan kullanılan tampon gibi ilaçlara ara verilmesi ve cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

  İstanbul Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

  Kolposkopi, yaklaşık 10 – 20 dakika süren bir işlemdir. Oldukça kısa sürede tamamlanır. Anestezi yapılmadığı için de hastalarımız işlemden kısa süre sonra günlük yaşamlarına dönebilirler.

  Kolposkopi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

  Kolposkopi uygulamasında genellikle herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak uygulanan biyopsi sırasında hafif bir acı hissedilebilir:

  Servikal Biyopsi

  Genellikle ağrı ve acıya neden olmaz. Ancak hafif bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Eğer ağrılı bir işlem yapılacaksa, nadir de olsa servikal bölgeye hafif bir anestezi yapılabilir.

  Vajinal Biyopsi

  İşlemin yapılacağı bölgeye göre ağrılı ya da ağrısız olabilir. Eğer servikse yakın bölgelerden yapılıyorsa ağrı şikâyeti olmaz.

  Kolposkopi Hamilelere de Yapılabilir Mi?

  Kolposkopi hamilelere de yapılabilir. Ancak gebelerde biyopsi yapmak istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle gebelerde kolposkopi işleminin mutlaka dikkatli bir şekilde planlanması ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

  Kolposkopi Sonrası Kanama Olur Mu?

  Kolposkopiden sonra genellikle istenmeyen ve ciddi yan etkiler görülmez. Bu nedenle kişi rahatlıkla günlük yaşamına devam edebilir. Ancak biyopsi yapıldıysa hafif bir kanama olabilir. Bu kanama genellikle birkaç gün sürer ve sadece günlük ped kullanımı yeterli olur. Ancak her tanı ve tedavi yönteminde olduğu gibi şikâyetlerin artması durumunda yeniden kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

  İstanbul Kolposkopi Fiyatları 2021

  Kolposkopi, özellikle rahim ağzı kanseri tanısında en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

  Open chat