Kızlık Zarı Muayenesi İstanbul  

  Kızlık zarı muayenesi İstanbul, vajinanın iç kısmında bulunan ve “kızlık zarı” adı verilen yapının sağlam olup olmadığını kontrol etmek için yapılan muayenedir. Kızlık zarı doğuştan her kadında bulunur ve genellikle ilk cinsel ilişkiden sonra yırtılarak, bütünlüğünü kaybeder. Bununla birlikte bazı travmalar ya da vajinaya giren cisimler de kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir.

  Kızlık zarı muayenesi sayesinde bu yapının sağlamlığı kontrol edilebilir. Kızlık zarı muayenesi ağrılı bir işlem değildir ve muayene esnasında sağlam olan zara herhangi bir zarar verilmez. İstanbul kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi hakkında tüm sorularınız için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

  Kızlık zarı; vajinanın yaklaşık 1 – 2 cm içinde bulunan, esnek yapıda ve zar gibi ince bir dokudur. Kızlık zarı toplumda genellikle “bekâret” ile ilişkilendirilir. Bunun nedeni kızlık zarının ilk cinsel ilişki sırasında yırtılmasıdır. Ancak her cinsel ilişkide kızlık zarının yırtıldığı anlaşılmayabilir. Hastalarımız kendi kişisel nedenleri ile kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını öğrenmek isteyebilir. Kadın doğum uzmanları tarafından yapılan basit bir muayene ile kızlık zarının durumu kolayca kontrol edilebilir.

  Kızlık Zarının Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır?

  Kızlık zarı oldukça esnek yapıdadır. Bu nedenle vajinaya giren sert bir cisim, kolayca zarı yırtabilir. İlk cinsel deneyim sırasında da zar kolayca yırtılabilir. Kızlık zarının yırtıldığı kanama ile anlaşılır. Zar yırtıldıktan sonra hafif bir kanama olabilir ve kanama birkaç gün boyunca devam edebilir. Ancak bazı kadınlarda, kızlık zarının yapısına bağlı olarak, hiçbir kanama görülmeyebilir.

  Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir? Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

  Kızlık zarı, her kadında doğuştan oluşan bir yapıdır. Ancak zarın yapısı ve esnekliği kişiden kişiye fark gösterebilir:

  Yuvarlak Kızlık Zarı

  Ortasında yuvarlak şeklinde bir açıklık vardır ve toplumda en çok görülen kızlık zarı türüdür.

  Deliksiz Kızlık Zarı

  Yuvarlak kızlık zarında bulunan açıklığın olmadığı zar yapısıdır. Bu nedenle hem adet düzeninde hem de cinsel birleşme sırasında bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

  Bölmeli Kızlık Zarı

  İki delik bulunan kızlık zarı türüdür. İki deliği birbirinden ayıran yapı ise farklı olabilir. Bu yapının büyüklüğüne göre cinsel yaşamda sorunlar yaşanabilir.

  Çok Delikli Kızlık Zarı

  Zar üzerinde birden fazla delik bulunur.

  İstanbul Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi, sadece deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından yapılabilir. Ayna karşısında, kişinin kendi gözlemleri ile kızlık zarını muayene etmesi mümkün değildir. Kadın doğum uzmanları hastanelerde ya da kendi kliniklerinde, steril koşullarda kızlık zarı muayenesi yapabilirler.

  Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

  Kızlık zarı; cinsel ilişki, mastürnbasyon ya da bölgenin uğradığı travmalar sonucu yırtılmış olabilir. Kişi bu durumdan şüpheleniyorsa, zarın yırtılıp yırtılmadığını kesin olarak bilmek isteyebilir. Kızlık zarı, aynı zamanda toplumsal anlamı da olan bir yapıdır. Toplumda “bekâret” ve “namus” ile ilişkilendirilir. Buna bağlı kaygılar da kızlık zarı muayenesinin talep edilmesine neden olabilir. Kızlık zarı muayenesi, tamamen kişisel nedenlerle, hasta ne amaçla istemiş olursa olsun, yapılabilir.

  İstanbul Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Bekâret testi” olarak da bilinen kızlık zarı muayenesi, muayene masasında, hiçbir cerrahi kesi olmadan yapılır. Vajina hafifçe aralandığında, uzman bir kişi tarafından, kızlık zarının zarar görüp görmediği kolayca anlaşılabilir. Bazı durumlarda kızlık zarının yapısı gereği sadece göz muayenesi yeterli olmayabilir. Bu durumda kolposkopi adı verilen cihaz ile görüntüleme yapılabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesinde Kızlık Zarına Zarar Gelir Mi?

  Kızlık zarı muayenesi sırasında vajinaya herhangi bir cisim ya da kontrol aleti sokulmaz. Sadece göz ile muayene yeterlidir. Bu nedenle kızlık zarı sağlam olsa bile muayeneden sonra zarın yırtılması mümkün değildir. İstanbul kızlık zarı muayenesi ve fiyatları hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  İstanbul Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2021

  Kızlık zarı muayenesi, zar yapısına herhangi bir zarar vermeden, hasar olup olmadığını anlamanın en sağlıklı yoludur. Kişinin kendi başına yapacağı muayeneler ile kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlaması mümkün değildir. İstanbul kızlık zarı muayenesi fiyatları ise klinikten kliniğe fark gösterebilir. Bu nedenle kızlık zarı muayenesi fiyatlarımız hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat