Kısırlık Teşhisi ve Tedavisi İstanbul

  Kısırlık; Dünya Sağlık Örgütü tarafından, 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşanması durumunda, gebeliğin gelişmemesi olarak tanımlanır. Tıbbi ismi infertilite olan kısırlık, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir sorun olarak karşımıza çıkar. Kısırlık teşhis ve tedavisinde, infertiliteye neden olan faktörler tespit edilerek, tedavi planı bu faktörlere bağlı olarak şekillendirilir. Kısırlık teşhisi, eşlerin her ikisinin de muayene edilerek, elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile gerçekleştirilir. Kısırlık teşhisi İstanbul sürecinde ise üremeye yardımcı aşılama tedavisi, tüp bebek tedavisi gibi yöntemlerden yararlanılır.

  Yazımızın devamında kısırlık teşhis ve tedavisi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul kısırlık teşhis ve tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Kısırlık Nedir?

  İnfertilite olarak da adlandırılan kısırlık; bir çiftin bir yıl boyunca düzenli olarak ve korunmasız biçimde cinsel birliktelik yaşamasına rağmen, gebeliğin gerçekleşmemesidir. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişki yaşanması halinde, gebelik oluşması ihtimali %25’tir. Bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşayan çiftlerde gebelik ihtimali, %85 olarak karşımıza çıkar. İkinci yılda ise bu oran, %90’a yükselir.

  Çiftlerde kısırlığa rastlanma oranı %15’tir ve infertiliteye yol açan problem, partnerlerin her ikisinde de görülebilir. Kısırlık problemi görülen çiftlerin üçte birinde, infertilite kadınlarda; üçte birinde ise erkeklerde karşımıza çıkar. Ancak infertilite, bir çift problemi olarak değerlendirilerek ele alınır.

  Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda kısırlığa yol açan faktörlere bakıldığında;

  • Fallop tüplerinde hasar, yapışıklı veya tıkanıklık,
  • Yumurtlama döngüsünde düzensizlik,
  • Yumurtlama bozuklukları,
  • Hormonal dengede bozukluk,
  • Yumurtalık rezervlerinin azlığı,
  • Polikistik over sendromu ve yumurtalık kistleri,
  • Rahmin iç tabakası olan endometriumun, rahim dışı alanlarda da gelişmesiyle ortaya çıkan endometriozis hastalığı,
  • Rahimde oluşan polip ve miyomlar,
  • İlerleyen yaş,
  • Tiroid gibi kronik hastalıklar,
  • Fazla kilo,
  • Alkol, sigara, kafein gibi zararlı maddelerin aşırı tüketimi en sık karşılaşılan nedenler olarak karşımıza çıkar.

  Kadınlarda Kısırlık Teşhisi Nasıl Yapılır?

  35 yaş altındaki kadınlarda, 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişki sonucunda gebeliğin oluşmaması durumunda kısırlıktan şüphelenilir. 35 yaş üstü kadınlarda bu süre, 6 aya düşer. Kısırlık şüphesi olan kadınların alanında uzman bir kadın doğum hekimine başvurmaları gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim tarafından gerçekleştirilecek olan kapsamlı muayenenin sonucunda kısırlık tanısı konulabilir.

  İstanbul kısırlık teşhis ve tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Kısırlık Teşhisi Nasıl Yapılır?

  İnfertilite tedavisinde başvurulacak yöntem, kısırlığa neden olan faktörün partnerlerden hangisinde görüldüğüne göre değişebilir. Kısırlık tedavisi sürecinde hem kadınlarda hem de erkeklerde, üremeye yardımcı yöntemler kullanılır. Ancak kullanılacak olan yöntemlerin seçimi, cinsiyete bağlı olarak farklılık gösterir.

  Kadınlarda Kısırlık Teşhisi Nasıl Yapılır?

  Kadınlarda infertilite tedavisi süreci planlanırken, kısırlığa neden olan faktörlerin tespit edilmesi önemlidir. Kısırlığın yumurtlama bozuklukları nedeniyle ortaya çıktığı durumlarda, hastalara fertilite ilaçları verilerek tedavi gerçekleştirilebilir. Fertilite ilaçları tablet veya enjeksiyon biçiminde olabilir. Bu ilaçların kullanımı, ovülasyonu uyarıcı bir etki yaparak yumurta gelişimini sağlar.

  Kadınlarda üremeye yardımcı yöntemlerden bir tanesi de aşılama tedavisidir. Aşılama tedavisinde, doğurganlığın en yüksek olduğu yumurtlama döneminde, erkekten alınan sağlıklı sperm hücreleri, döllenme gerçekleşmesi için rahme yerleştirilir.

  Başvurulan bir diğer infertilite tedavisi yöntemi ise tüp bebek tedavisidir. Bu yöntemde kadınlarda yumurta gelişimi, hastalara verilen hormon ilaçları ile sağlanır. Verilen ilaçlar, erken yumurtlamayı de engelleyerek, yumurtaların gerekli olgunluğa erişmesini sağlar. Gerekli olgunluğa erişen yumurtaların, laboratuvar ortamında erkekten alınan sperm hücreleri ile döllenmesi ile tedavi gerçekleştirilir.

  Erkeklerde Kısırlık Teşhisi Nasıl Yapılır?

  Erkeklerde kısırlık tedavisinde başvurulan yöntemler var olan cinsel işlev bozukluklarını gidermek ve kaliteli sperm üretimini sağlamak amacını taşır. Sperm kalitesini artırabilmek için hastalara ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisinde temel amaç, hastalardaki testis fonksiyonlarının, sperm üretiminin ve kalitesinin iyileştirilmesidir. Sperm sayısı çok düşük olan hastalarda, sperm toplama yöntemi ile de infertilite tedavisi gerçekleştirilebilir.

  İstanbul Kısırlık Teşhisi Fiyatları 2021

  Kısırlık teşhis ve tedavisi, hastalar özelinde planlanan bir süreçtir. Tedavi sürecinin her hastada farklı olabilmesi, fiyatların da değişiklik göstermesine neden olur. İstanbul kısırlık teşhis ve tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat