Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı İstanbul

  Yumurtalık kistleri, rahmin iki yanında bulunan yumurtalıklarda oluşan, içi sıvı dolu kitlelerdir. Genellikle iyi huylu ve zararsızdırlar. Ancak kistlerin aşırı büyümesi sonucunda adet dönemini ve günlük yaşamı etkileyen bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu noktada en etkili tedavi yöntemi kistlerin cerrahi ile çıkarılmasıdır. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı İstanbul yani laparoskopi İstanbul, günümüzde neredeyse tüm yumurtalık kisti ameliyatlarında tercih edilen yöntemdir. Büyük ameliyat kesileri yapılmadığı için cerrahi sonrası iyileşme süreci daha kısadır. Aynı zamanda ağrı ve acı şikâyetleri de daha az olacaktır. İstanbul kapalı yumurtalık kisti ameliyatları hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yumurtalık Kistleri Neden Olur?

  Kadınlarda her adet döneminde yumurtalık kistleri oluşabilir. Bunlar genellikle kısa süre içerisinde, kendiliğinden yok olur. Kalıcı kistler ise pek çok nedenle oluşabilir. Başlıca nedeni ise hormonal düzensizliklerdir. Bununla birlikte polikistik over sendromu, endometriozis hastalığı, gebelik ya da geçirilmiş şiddetli enfeksiyonlar da yumurtalık kistlerine neden olabilir.

  Yumurtalık Kistleri Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri pek çok kadında herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak kistlerin büyüklüğü ve bulunduğu bölgeye göre farklı semptomları olabilir. Genellikle ara kanama, adet olamama ya da gebe kalma ile ilgili sorunlara neden olurlar. Yaygın görülen yumurtalık kisti belirtileri:

  • Adet döngüsünün düzensizleşmesi
  • Adet dönemi ağrılarının aşırı şiddetlenmesi
  • Sık idrara çıkma
  • Kabızlık ve bağırsak düzeninin bozulması
  • Bulantı ve kusma
  • Cinsellik sırasında kasık ve pelvik ağrısı
  • Ara kanamalar
  • Hazımsızlık
  • Aşırı tüylenme

  Yumurtalık Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

  • Eğer yumurtalık kistleri küçükse ve herhangi bir şikâyete neden olmuyorsa, gözlem ile tedavi yeterlidir. Bu durumda hasta düzenli olarak kontrollerini yaptırır ve kistin büyüyüp büyümediği anlaşılabilir.
  • Ancak kistin yapısı, bulunduğu bölge ve büyüklüğü sağlık açısından risk oluşturuyorsa medikal ilaçlar ve cerrahi ile tedavi edilmesi tercih edilebilir. İlaçla yumurtalık kisti tedavisinde genellikle hormonların düzenlenmesine yardımcı olan ilaçlar kullanılır. Cerrahi tedavide ise “laparoskopik cerrahi” dediğimiz, kapalı ameliyat yöntemi kullanılır.

  İstanbul Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Yumurtalık kisti ameliyatlarında kistin bulunduğu bölge ve kistin büyüklüğü dikkate alınır. Nadir de olsa, yumurtalık kistlerinde kanseröz hücreler bulunabilir. Kistler kanser şüphesi oluşturduğunda mutlaka cerrahi ile çıkarılması gerekir. Aynı zamanda adet ve gebelik ile ilgili sorunlara neden olan kistlerin de (çikolata kisti, PKOS kistleri vb.) çıkarılması tercih edilebilir.

  Yumurtalık Kistleri Kanser Yapar Mı?

  Yumurtalık kistlerinin %80 – 85’i iyi huyludur. Ancak nadir de olsa -özellikle yaş ilerledikçe- kanser şüphesi yaratabilirler:

  • İleri yaşlarda oluşan yumurtalık kistleri
  • Menopoz sonrasında oluşan ve giderek büyüyen kistler
  • Sınırları belli olmayan kistler
  • Aşırı hızlı büyüyen kistler
  • Menopoz öncesinde de var olmasına rağmen menopoz ile birlikte büyümeye başlayan kistler kanser açısından mutlaka değerlendirilmelidir.

  İstanbul Kapalı (Laparoskopik) Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı İstanbul, günümüzde kapalı cerrahi yöntemi ile yapılmaktadır. Bu modern cerrahi yöntemi sayesinde büyük ameliyat kesileri yapılmadan da kistler çıkarılabilir. Ameliyat sırasında karın bölgesinden 2 – 3 kesi yapılır. Bu kesilerden birine “laparoskop” adı verilen, yüksek çözünürlüklü bir kamera yerleştirilir. Bu kamera, kistleri ve yumurtalıkları net bir şekilde ekrana yansıtır. Diğer kesilerden de gerekli cerrahi uygulamalar yapılabilir.

  Yumurtalık kisti ameliyatlarında yumurtalıklar korunabilir. Gerekli olmadığı sürece, yumurtalıklara zarar verilmeden, kistlerin çıkarılması hedeflenir.

  İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatlarında cerrahi planına göre ameliyat süresi de değişebilir. Eğer rahim içi yapışıklık ya da kanama gibi durumlar söz konusu ise daha hassas bir cerrahi süreci olacaktır. Bu nedenle ameliyat süresi de uzayabilir. Genel olarak söyleyecek olursak; 1 – 3 saat  içerisinde tamamlanır.

  İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatlarından İyileşme Ne Zaman Olur?

  Laparoskopik yumurtalık ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle hastalarımız birkaç gün hastanede istirahat ederler. Kapalı cerrahi ile yapılan ameliyatlarda iyileşme süresi çok daha kısadır. Yaklaşık 1 hafta içerisinde günlük yaşama dönmek mümkündür. Büyük ameliyat kesileri yapılmadığı için de enfeksiyon riski azdır. Açılan küçük kesiler kısa zamanda iyileşir.

  İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları 2021

  Yumurtalık kistleri, genelde zararsız olsa da düzenli olarak takip edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü kist büyüdükçe hem hastada farklı şikâyetlere hem de patlama gibi risklere yol açabilir. Bu da kişinin sağlığını riske atabilir. Zamanında müdahale edildiğinde, yumurtalık kisti ameliyatları oldukça başarılı sonuçlanan ve riski az olan ameliyatlardır. İstanbul yumurtalık kisti ameliyatı ve fiyatları ise hastadan hastaya değişebilir. İstanbul kapalı yumurtalık ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Open chat