Kapalı Rahim Ameliyatı İstanbul

  Kadınlarda, üreme sisteminin önemli bir parçası olan rahim, bazı hastalıkların meydana gelmesi sonucunda cerrahi müdahale ile alınabilir. Rahim ameliyatı olarak da bilinen bu cerrahi müdahale, kapalı veya açık ameliyat biçiminde gerçekleştirilebilir. Kapalı rahim ameliyatı İstanbul, sağladığı avantajlar bakımından, medikal bir engel olmadığı durumlarda daha sık başvurulan bir yöntemdir. Laparoskopik histerektomi olarak da bilinen kapalı rahim ameliyatı, rahim ve yumurtalık kanserlerinin tedavisinde, ilerlemiş rahim sarkması görülen hastalarda uygulanabilen bir yöntemdir.

  Yazımızın devamında kapalı rahim ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul kapalı rahim ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Rahim Ameliyatı Nedir?

  Rahim, kadın üreme sisteminin bir parçası olarak, karnın alt bölgesinde yer alan bir organdır. Hamilelik döneminde bebeğin gelişimini tamamladığı organ olan rahim, kas dokusundan oluşur.  Ters armuda benzer bir şekli vardır ve kalın duvarlı bir yapıdadır. Serviks olarak da bilinen rahim boynu ile vajinaya bağlanır.

  Rahimde ortaya çıkan farklı hastalıklar sonucunda, rahmin cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir. Histerektomi olarak da bilinen bu işlem, kapalı ve açık ameliyat yöntemleri ile gerçekleştirilir. Açık ameliyatta, büyük boyutlu bir cerrahi kesi atılması hem ameliyatın komplikasyon riskini artırmakta, hem de hastaların iyileşme sürecini uzatmaktadır. Ayrıca, ameliyat sonrasında kalacak olan dikiş izi, hastaların estetik kaygılar duymasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, medikal açıdan bir problemle karşılaşılmadığı durumlarda, kapalı ameliyat yöntemiyle histerektomi uygulanması daha çok tercih edilir.

  Rahim ameliyatı kapsamında tercih edilebilecek bir diğer yol da vajinal histerektomidir. Genellikle rahim sarkması sorunu yaşayan hastalarda başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Vajinal histerektomi, rahimin alttan  vajinadan çıkarılmasıdır. Gerek enfeksiyon gerek estetik yönden batın ameliyatlarından daha üstündür.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Nedir?

  Kapalı rahim ameliyatı, rahmin alınmasını gerektiren hastalıkların tedavisinde başvurulan bir cerrahi yöntemdir. Laparoskopik histerektomi olarak da bilinen bu yöntemde, büyük bir kesi yapılmadan rahme ulaşılır. Bu sayede, hem hastaların iyileşme süreci kısalmakta, hem de hastalarda oluşan estetik kaygılar da azaltılmaktadır. Ayrıca, kesi alanın büyük olmaması enfeksiyon ve komplikasyon riskini de azaltır.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen histerektomi, hastalar genel anestezi altındayken gerçekleştirilir. Hastaların batın bölgesine açılan ortalama 1-2 santimetrelik kesiler ile kullanılacak olan cihazların karın içine yerleştirilmesi yapılır. İlk olarak, göbek deliği civarına açılan kesi yardımıyla iç doku ve organların görüntülenmesini sağlayan kamera yerleştirilir. Sonrasında, yine karın bölgesine yapılan küçük boyutlu kesilerden diğer cerrahi aletlerin yerleştirilmesi tamamlanır. Ameliyat esnasında kullanılan kamera ve diğer cihazların boyutları 5 ve 10 milimetre arasında değişmektedir. Bu cihazlar yardımı ile rahme ulaşılır ve kapalı rahim ameliyatlarında rahim, genellikle vajinal yolla çıkartılır.

  İstanbul kapalı rahim ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Hastadan hastaya değişmekle beraber, kapalı rahim ameliyatları ortalama 1-2 saat sürmektedir.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  Ameliyat sonrasında hastalar, genellikle 24-48 saat arasında müşahede altında tutulurlar. Herhangi bir komplikasyon gözlenmeyen hastalar, bu süreden sonra taburcu edilir.

  • Ameliyattan sonraki ilk iki gün duş alınmaması gerekir. Sonrasında da oturarak banyo yapmak yerine, ayakta duş alınması önerilebilir. Ayrıca deniz, havuz, hamam, sauna gibi ortamlara girmekten kaçınılmalıdır.
  • Ameliyattan sonraki bir aylık süreçte hafif vajinal kanamalar olması normaldir. Ancak şiddetli ağrı ve yoğun vajinal kanama olması durumunda, mutlaka doktora başvurmak gerekir.
  • Kapalı rahim ameliyatı sonrası ortalama 45-60 gün süreyle cinsel perhiz önerilir. Zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınılması gerekir.
  • Kapalı rahim ameliyatı sonrasında hastaların adet döngüsü kesilir ve regl kanamaları artık görülmez. Rahimle birlikte yumurtalıkların da alındığı durumlarda, hastaların menopoza girmesi söz konusu olur.

  İstanbul Kapalı Rahim Ameliyatı Fiyatları 2021

  Kapalı rahim ameliyatı da diğer tüm tedavi süreçleri gibi hasta özeline planlaması yapılan bir süreçtir. Bu nedenle tedavi süreci hastadan hastaya değişebilir. Bu durum, fiyatların da farklılaşmasına neden olabilir. Ayrıca ameliyat fiyatları, klinikten kliniğe de değişiklik gösterebilir. İstanbul kapalı rahim ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat