Kapalı Polip Ameliyatı İstanbul

  Kapalı polip ameliyatı İstanbul; rahim ağzında ve rahim içerisinde gelişen poliplerin tedavisinde başvurulan bir yöntemdir. Polipler, rahmin çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan, çoğunlukla iyi huylu lezyonlara verilen isimdir. Rahmin iç tabakası olan endometriumda ortaya çıktıklarında, endometrial polip ismini alırlar. Rahmin vajinaya açılan boyun bölgesi olan servikste gelişen polipler ise servikal polip olarak adlandırılır. Polipler, ortaya çıktığı bölge ve boyut gibi özelliklerine bağlı olarak hastalarda istenmeyen belirtilerin oluşmasına neden olabilirler. Anormal vajinal kanamalar, adet döngüsünde düzensizlik gibi bu belirtilerin sonlandırılması için hastaların alanında uzman bir kadın doğum hekimine başvurarak tedavi olması gerekir. Polip tedavisinde en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesi, kapalı polip ameliyatı olarak karşımıza çıkar.

  Yazımızın devamında kapalı polip ameliyatı ile ilgili olarak detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul kapalı polip ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Polip Nedir?

  Polipler; vücudun belirli bir bölgesinde oluşan, tümör benzeri, ancak genelde iyi huylu lezyonlardır. Kadınlarda rahim ağzı ve rahim içinde oluşan poliplere oldukça sık rastlanır. Bazı polipler, hastalarda herhangi bir şikâyet ve belirtiye yol açmaz ve rutin jinekolojik muayeneler esnasında tespit edilirler. Ancak, hastalarda şikâyete yol açmadığı durumlarda dahi, poliplerin kötü huylu olma ihtimaline karşı kontrol altında tutulması önemlidir.

  Rahim bölgesinde ortaya çıkan polipler, rahmin iç tabakasında veya rahim boynu olarak da bilinen servikste ortaya çıkabilir. Rahmin iç tabakası olan endometriumda oluşan polipler, endometrial polip olarak adlandırılır. Servikste oluşan poliplere ise servikal polip denilmektedir. Bu poliplerin kötü huylu olma olasılığı, %0,3-0,5 gibi oldukça düşük seviyelerdedir. Rahmin tepe bölgesi olan fundusta veya rahim ağzında da polip oluşumu görülebilir.

  Rahim Ağzı Polipleri Nelerdir?

  Rahim ağzında oluşan polipler, boyut, yapı, oluşma nedeni gibi faktörler yönünden 5 gruba ayrılılar;

  • Hiperplastik Polipler,
  • Fonksiyonel Polipler,
  • Adenomatöz Polipler,
  • Atrofik Polipler,

  Poliplerde, östrojen hormonunun etkisiyle büyüme görülebilir ve ortaya çıktığı bölge ve boyutlarına bağlı olarak hastalarda özellikle adet dönemlerinde yoğunlaşan şikâyetlere yol açabilirler.

  Polip Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda rahim bölgesinde ortaya çıkan poliplerin, birçok hastada herhangi bir belirtiye yol açmadığı, asemptopik oldukları görülür. Bununla beraber, zamanla ve östrojen hormonunun etkisiyle boyutları büyüyen polipler, ortaya çıktıkları bölgeye de bağlı olarak, şikâyetlere yol açabilirler. Hastalarda, rahim bölgesinde oluşan polipler nedeniyle en sık karşılaşılan belirti ve şikâyetler;

  • Regl kanamasının çok yoğun olması,
  • Düzensiz adet döngüsü ve ara kanamalar,
  • Kahverengi vajinal akıntı,
  • Cinsel birliktelik esnasında veya cinsel birliktelikten sonra vajinal kanama olması,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve
  • Kısırlık olarak sıralanabilir.

  Kısırlık olarak da bilinen infertilite problemi olan kadınların %24’ünde, rahim bölgesinde poliplere rastlanır. Polipler, boyut ve yapısına, oluştuğu alana bağlı olarak, gebe kalmayı zorlaştırabilir, hamilelik sürecini olumsuz etkileyebilirler. İstanbul kapalı polip ameliyatı ve diğer tüm kadın hastalıkları ve doğumla ilgili sorularınız için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Polip Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Polip tedavisi, cerrahi yöntemlerle poliplerin çıkartılması sürecini kapsar. Hastalarda şikâyete yol açamayan poliplerin düzenli olarak kontrol altında tutulması yeterli olabilmektedir. Anca hastalarda yaşam kalitesini düşüren ve sağlık açısından tehdit oluşturan durumlar ortaya çıkartan poliplerin varlığında, ameliyat ile poliplerin çıkartılması tercih edilir.

  Polip ameliyatı, açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Açık ameliyatlar günümüzde terk edilmiştir. Bu gibi nedenlerle, medikal açıdan bir engel bulunmadığı durumlarda kapalı polip ameliyatı(histeroskopik) daha sık tercih edilmektedir.

  Kapalı Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı polip ameliyatı, rahme vajinal yolla ulaşılmasına olanak sağlar. Rahim bölgesindeki polipler, histeroskopik yöntemle çıkartılır.

  Ameliyat esnasında üzerinde kamera ve ışık kaynağı bulunan histeroskop isimli cihaz ile vajinadan giriş yapılır. Bu sayede, rahmin oldukça net ve detaylı görüntüsü elde edilir. Histeroskop üzerinde bulunan kanallardan, ameliyat esnasında kullanılacak olan diğer cerrahi aletlerin de geçirilmesi sağlanır. Bu sayede, rahim bölgesinde poliplere ulaşmak ve cerrahi müdahale ile polipleri çıkartmak mümkün olur.

  Kapalı Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Hastadan hastaya değişmekle beraber, kapalı polip ameliyatı ortalama 30-45 dakikada tamamlanır. Hastalar genellikle ameliyattan kısa bir süre sonra taburcu olurlar ve normal hayatlarına dönmeleri, açık ameliyata göre çok daha kısa sürer.

  İstanbul Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları 2021

  Kapalı polip ameliyatı fiyatları, klinikten kliniğe değişebilir. İstanbul kapalı polip ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat