İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi İstanbul

  İnfertilite, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen ve çiftlerin çocuk sahibi olmasına engel teşkil eden bir problemdir. Kısırlık olarak da bilinen infertilite, 12 ay süreyle düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebeliğin gelişmemesi olarak tanımlanır. 35 yaş üstü bireylerde bu süre, 6 aya iner. Yaş, kronik hastalıklar, kadınlarda yumurtlama bozuklukları, erkeklerde ise kaliteli ve yeterli miktarda sperm üretiminin olmaması gibi sebepler sonucunda ortaya çıkar. Ancak infertilite, bir çift problemi olarak ele alınır. Teşhis ve tedavi sürecinde infertil çift birlikte değerlendirilir. Yazımızın devamında infertil çiftin değerlendirilmesi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İnfertil çiftin değerlendirilmesi İstanbul ve infertilite tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  İnfertilite Nedir?

  İnfertilite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi olarak tanımlanır. Halk arasında kısırlık olarak da bilinen bu durum, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir.

  Çiftlerin bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşamaları durumunda gebeliğin gelişmesi durumu %85 olarak karşımıza çıkar. Bu oran ikinci yılda %90’a ulaşır. Ancak çiftlerin %15’inde, infertilite görülür. İnfertiliteye neden olan faktörler, hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunabilir. İnfertil çiftlerin üçte birinde kısırlığa yol açan faktörler kadında, üçte birinde ise erkekte bulunur. Ancak infertilite, tıpkı gebelik gibi çiftlerden her ikisini de ilgilendiren bir durumdur ve çiftin birlikteliği sonucunda gelişir. Bu nedenle infertilite tanı ve tedavisinde, çiftin bir arada değerlendirilmesi önemlidir.

  İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Nedir?

  İnfertil çiftin değerlendirilmesi, bir yıl süreyle korunmasız ve düzenli cinsel birliktelik yaşamalarına rağmen gebelik oluşmayan çiftlerde, partnerlerin kısırlık açısından değerlendirilmesi sürecidir. Bu süreçte, hem kadında hem de erkekte görülebilecek olası problemlerin teşhis edilmesi amaçlanır. Buna yönelik olarak çeşitli test ve tetkikler yapılarak, infertilite durumuna yol açacak faktörlerin analiz edilmesi amaçlanır.

  İstanbul infertil çiftin değerlendirilmesi ve infertilite tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  İnfertil Kadının Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

  Kadınlarda infertiliteye yol açabilecek faktörlerin tespit edilebilmesi için hastaların hem genel sağlık durumu, hem de üreme sisteminin incelenmesi gerekir. Yapılan muayeneler ile kısırlığa yol açma ihtimali bulunan rahim anomalilerinin tespit edilmesi amaçlanır. Yumurtalık kistleri, rahimde oluşan miyom ve poliplerin tespiti için rutin jinekolojik muayeneden ve ultrason, rahim filmi gibi tetkiklerden yararlanılır. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda histeroskopi ile görüntüleme yapılabilir. Yumurtalık rezervlerinin durumunu tespit edebilmek amacıyla, antral folikül sayımı, AMH ve FSH hormon testleri uygulanabilir.

  İnfertil Erkeğin Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

  Erkeklerde infertilite değerlendirilmesi yapılırken, hastaların genel sağlık durumu ile beraber, üreme sistemleri de muayene edilir. Sperm üretim sürecinin kontrol edilmesi amacıyla, sperm miktarı ve kalitesinin yeterli olup olmadığı analiz edilir. Bu amaçla gerçekleştirilen semen analizi ile erkekten alınan sperm örneği, laboratuarda incelemeye tabi tutulur. Sperm kalitesi ve yoğunluğu ile ilgili bir sorunun tespit edilmesi halinde, hastalar en uygun tedavi seçeneklerine yönlendirilir.

  İnfertilite Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İnfertil çiftin değerlendirilip, mevcut sorunların tespit edilmesinden sonra hastalar, tespit edilen sorunlara yönelik olarak farklı tedavi süreçlerine yönlendirilebilirler. İnfertilite görülen erkeklerde, sperm kalitesini artırıcı ilaç tedavisi gerçekleştirilebilir. İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda, sperm toplama yöntemi ile üremeye yardımcı bir tedavi izlenebilir. Ayrıca, sperm kanallarında tıkanıklık gibi problemlerin var olduğu durumlarda, cerrahi müdahaleden de yararlanılabilir.

  İnfertilite görülen kadınlarda ise tedavi yöntemi, kısırlığa yol açan probleme bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yumurtlama bozukluğu bulunan kadınlarda, yumurta üretimini uyaracak fertilite ilaçları, tedavi sürecinde kullanılabilir. Bu ilaçlar, tablet veya enjeksiyon biçiminde olabilir.

  Aşılama tedavisi ile kadınların doğurganlığının en yüksek olduğu dönemde, erkekten alınan kaliteli sperm hücrelerinin rahme yerleştirilmesi ile yumurtanın döllenmesi sağlanabilir. Aşılama tedavisine cevap vermeyen hastalar, tüp bebek yöntemine yönlendirilebilir. Tüp bebek tedavisinde, hastalara verilen hormon ilaçların ile yumurta gelişimi sağlanırken; aynı zamanda, erken yumurtlama da engellenir. Gerekli olgunluğa erişen yumurtalar, laboratuvar ortamında, erkekten alınan sperm hücreleri ile döllenir.

  İstanbul İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Fiyatları 2021

  İnfertil çiftin değerlendirilmesi, diğer tanı ve tedavi süreçleri gibi hastalar özelinde, hastalık geçmişleri, genetik faktörler gibi birçok faktör dikkate alınarak planlanır. Bu nedenle infertil çiftin değerlendirilmesi sürecinde uygulanacak muayene ve tetkikler, çift özelinde farklılaşabilir. Bu durum, fiyatların da değişmesine neden olabilir. İstanbul infertil çiftin değerlendirilmesi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat