HPV – Genital Siğil Tedavisi İstanbul 

  Genital siğiller, çoğunlukla HPV (Human Papilloma Virus) adı verilen virüs nedeniyle oluşan, kahverengi kabartılardır. HPV, cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. En karakteristik özelliği ise genital bölgede siğil yapılarına neden olmasıdır. HPV’nin neden olduğu genital siğillerin tedavisinde hem yakma hem de cerrahi yöntemler kullanılabilir. Bu noktada tedavi edilecek siğil sayısı ve siğillerin büyüklüğü belirleyicidir. HPV – genital siğil tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Genital Siğil Nedir? Neden Olur?

  Genital siğiller, genital bölgede oluşan kahverengi, koyu ten rengindeki kabartılardır. Tek ya da grup hâlinde olabilirler. Genital siğiller, hem genital bölgenin estetik görünümünü bozarlar hem de çamaşırlara takılarak rahatsızlık hissi verebilirler. HPV virüslerin çeşitleri vardır. Bazı rahim ağzı kanserine sebep olabilirler. Genital siğile sebep olan tiplerin rahim ağzı kanseri ile ilişkisi yoktur. Bu nedenle tedavi edilmesi ve hastanın HPV’ye dair bilgilendirilmesi oldukça önemlidir.

  Genital siğillerin başlıca nedeni ise HPV yani Human Papilloma Virus’tur.

  HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

  Human papilloma, cinsel yolla bulaşan ve genital bölgede siğillere neden olan bir virüstür. Kadınlar için en büyük riski ise zaman içerisinde vajinal dokuların değişmesine, vajen girişini kaplamasıdır. HPV’nin bilinen 200’den fazla türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kanser için yüksek risk taşır. Bazıları ise düşük risk grubunda kabul edilir. Genital siğillere neden olan ve en yaygın görülen HPV türleri ise HPV tip 6 ve 11’dir.

  HPV Nasıl Bulaşır?

  HPV, cinsel yolla bulaşır. Genital bölgeye temas edilmesi ile partnere bulaşır. Bu nedenle kondom kullanılmasına rağmen, açıkta kalan ten bölgelerinden de partnere bulaşabilir. Bulaştıktan sonra belirti vermesi (genital siğillere neden olması) ise zaman alabilir. Bazı hastalarda siğile neden olmadan da vücutta bulunabilir. Bu nedenle HPV’nin ne zaman ve kimden bulaştığını anlamak mümkün değildir.

  Genital Siğil ve HPV Kimlerde Görülür?

  HPV, toplumun %60’ında görülebilen, oldukça yaygın bir virüstür. Bu nedenle aktif cinsel hayatı olan herkes HPV için risk altındadır. Ancak bazı faktörlerin virüsü kapma riskini artırdığını söyleyebiliriz:

  • Sık partner değiştirmek
  • Kondomsuz cinsel ilişkiye girmek (Prezervatif, HPV bulaşmasını tam olarak engellemese de riski azaltmaktadır.)
  • Erken yaşta cinselliği deneyimlemek
  • Bağışıklık sisteminin düşük olması

  HPV ve Genital Siğiller Kanser Yapar Mı?

  HPV, günümüzde rahim ağzı kanseri vakalarının başlıca nedenlerindendir. HPV vücutta bulunduğu sürece kanser riski söz konusudur. Genital siğiller tedavi edilse bile virüs vajinal dokuların yapısının değişmesine neden olabilir. Ancak genital bölgedeki siğillerin tedavi edilmesi hem estetik açıdan hem de siğillerin yayılımını engellemek açısından önemlidir.

  HPV ve kanser ilişkisi hakkında daha fazla bilgi almak ve İstanbul genital siğil tedavisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  HPV Siğilleri Kendiliğinden Geçer Mi?

  HPV vücuda girdikten aylar hatta yıllar sonra siğillere neden olabilir. Bu siğillerin kendiliğinden geçmesi ise mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir.

  Genital Siğiller Nerede Olur?

  Genital siğiller tek ya da grup hâlinde olabilir. Deri üzerinde kabarık, açık kahverengi ya da grimsi kabarıklıklardır. Genellikle ağrı ya da acı hissine neden olmazlar. Bu nedenle fark edilmeleri de zor olabilir.

  Kadınlarda Genital Siğillerin Görüldüğü Yerler

  • Kadın genital bölgesinin dış kısmı olan vulvada
  • Vajina içerisinde ya da çevresinde
  • Anüs çevresinde ya da anüsün iç kısmında
  • Kasıkların genital bölgeye yakın olan bölgelerinde
  • Rahim ağzında

  İstanbul Genital Siğil ve HPV Nasıl Tedavi Edilir?

  • HPV tedavisinde en ideal yöntem; bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve HPV aşılarını zamanında olmaktır. Özellikle cinsel yaşam başlamadan önce yapılan HPV aşıları sayesinde genital siğillerden korunmak mümkün olmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olduğunda, vücut zaman içerisinde HPV virüsünü vücutta atabilir. Bu nedenle düzenli jinekolojik muayenenin yapılması, sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi oldukça önemlidir.
  • Genital siğillerin tedavisinde ise yakma ve cerrahi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına, siğillerin boyutuna göre karar verilir. Eğer siğil minimal boyutlarda ise lazer cihazları sayesinde, kolayca yakılabilir. Ancak siğil büyük veya gruplar hâlindeyse cerrahi ile siğili çıkarmak gerekebilir. Her iki yöntemle de kısa sürede, oldukça etkin sonuçlar alınabilir.

  İstanbul HPV – Genital Siğil Tedavisi 

  Genital siğillerin hafife alınmaması ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle kadın hastaların HPV’ye yönelik testleri yaptırması ve rahim ağzı kanserine karşı bilinçlenmesi gerekir. HPV olan kadınlarda yapılan rutin PAP-Smear taramaları sayesinde rahim ağzı kanserine karşı önlem almak mümkündür. İstanbul HPV ve genital siğil tedavileri hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat