Histeroskopi İstanbul

  Histeroskopi İstanbul, rahim içi ile ilgili pek çok rahatsızlığın tanı ve tedavisinde kullanılan, modern bir yöntemdir. Uygulama sırasında “Histeroskop” adı verilen, optik bir kamera kullanılır. Bu kamera sayesinde rahim içini tüm detaylarıyla görüntülemek mümkündür. Gerekli durumlarda da cerrahi tedavi yapılabilir. Vajina girişinden yapılan bir işlem olduğu için işlemden sonra herhangi bir yara izi kalmaz. İyileşme süreci kısadır ve birçok kadın hastalığının konforlu bir şekilde tedavi edilmesini sağlar. Yazımızın devamında histeroskopi ve histeroskopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstanbul histeroskopi için ise Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Histeroskopi Nedir?

  Günümüzün modern inceleme yöntemlerinden olan histeroskopi, aynı zamanda tedavi amacıyla da kullanılabilir. Temel prensibi rahmin içerisinin detaylı olarak görüntülenmesi olan histeroskopi sayesinde rahim içi, tüplerin giriş noktaları ve rahim ağzı kanalı net bir şekilde görüntülenebilir. Bu nedenle birçok kadın hastalığının tanı ve tedavisinde kullanılır. “Tanısal” ve “operatif” olmak üzere iki başlık altında incelenebilir:

  Tanısal Histeroskopi

  Kadın hastalıklarının değerlendirilmesi ve kesin tanı konulması için yapılır. İşlem sırasında herhangi bir cerrahi müdahale yapılmaz. Ancak kontrol sırasında acil müdahale gerektiren kanama vb. durumlar ile karşılaşılırsa, operatif histeroskopiye başlanabilir.

  Operatif Histeroskopi

  Rahim içi yapışıklık, miyom ve daha pek çok rahim içi hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Operatif histeroskopi, tanısal histeroskopi gibi başlar. Rahim içi görüntülenip, tedavi edilecek bölgeler belirlendikten sonra cerrahi işlem ile tedaviye başlanır. Operatif histeroskopide tüm işlemler vajina girişinden yapılır. Bu nedenle cerrahi işlem gibi uzun iyileşme sürelerine ihtiyaç duyulmaz.

  İstanbul Tanısal Histeroskopi Neden Yapılır?

  • Menopoz öncesi ve sonrasında görülebilen anormal kanamanın nedenlerini anlamak
  • Rahim iç duvarındaki kalınlaşma düzeyini belirlemek ve takip etmek
  • Rahim içi miyom ve polipleri değerlendirmek
  • Rahim içi yapışıklıkların teşhisinde
  • Rahim perdesi (Uterin septum) teşhisinde
  • Spiral’in (RIA) rahim içerisine kaçtığı durumlarda, aletin yerini belirlemek
  • Düşük sonrası rahim içini değerlendirmek
  • Tekrarlayan düşük nedenlerini tespit etmek
  • Tüp bebek başarısızlıklarını araştırmak için yapılabilir.

  İstanbul Operatif Histeroskopi Neden Yapılır?

  • Polip ve miyomların tedavisi
  • Rahim içi yapışıklık tedavisi
  • Rahim içi perde tedavisi ve diğer rahim içi yapışıklıkların onarılması
  • Rahim içi kanamaya neden olan rahatsızlıkların tedavisi

  İstanbul Histeroskopi Ne Zaman Yapılır?

  Histeroskopi adet döneminin hemen sonrasında, kanama tamamen bitmişken yapılır. Adet dönemleri yaklaşırken, rahim içi kalınlaşır ve adet kanaması ile rahim içerisi normale döner. Bu nedenle adet öncesinde yapılan histeroskopi sonuçları yanıltıcı olabilmektedir.

  İstanbul Histeroskopi Nasıl Yapılır?

  Histeroskopi işleminde histeroskop dediğimiz, ince ve optik kamera kullanılır. İşlem öncesinde vajina girişi temizlenir ve genişletilir. Sonrasında histeroskop rahim içerisine gönderilir. Net görüntü elde edebilmek için uterusun içerisinde özel bir sıvı verilir. Kendiliğinden ışık kaynağına sahip olan histeroskop, rahim içerisinin detaylı görüntüsünü ekrana yansıtır. Böylece mevcut hastalıkların tanı ve tedavisi yapılabilir.

  Histeroskopi Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

  Histeroskopi öncesinde genellikle özel bir hazırlık süreci gerekmez. Ancak bazı durumlarda, yapılacak işleme göre, rahmi hazırlamak için özel ilaçlar kullanılabilir. Bu konuda gerekli bilgiyi kadın doğum uzmanları hastalarına verir. Aynı zamanda histeroskopi öncesinde gebelik ihtimalinin de değerlendirilmesi gerekir. Hamilelik döneminde histeroskopi yapılması riskli olabilir.

  İstanbul Histeroskopi Yapılırken Acı Hissedilir Mi?

  Histeroskopi, epidural ya da genel anestezi altında yapılabilir. Eğer tanısal histeroskopi yapılacaksa, genellikle lokal anestezi yöntemleri tercih edilir. Ancak cerrahi müdahale de yapılacaksa, genel anestezi yapılır. Her iki durumda da hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

  İstanbul Histeroskopi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Histeroskopi uygulamasından sonra hastalarımız genellikle aynı gün evlerine dönerler.
  • İşlem sonrasında hafif, lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Bu nedenle hastalarımıza birkaç gün günlük ped kullanımı tavsiye edilir. Eğer kanamanın şiddeti artarsa ve yoğun kasık ağrıları yaşanırsa mutlaka yeniden doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.
  • Gerekli görülürse, mevcut rahatsızlıklara yönelik medikal ilaç tedavisine de başlanabilir.

  Histeroskopiden Sonra Cinsel İlişki Zararlı Mı?

  Histeroskopiden sonra cinsel ilişki riskli olabilir. Bu nedenle kısa bir süre de olsa cinsel yaşama ara vermek gerekebilir.

  İstanbul Histeroskopi Fiyatları 2021

  Histeroskopi, alanında uzman ve deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapıldığında, oldukça güvenilir bir işlemdir. Riskleri yok denecek kadar azdır. Histeroskopi sayesinde birçok kadın hastalığını erken dönemde teşhis ve tedavi etmek de mümkündür. İstanbul histeroskopi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Open chat