Gebelik Takibi İstanbul

  Gebelik takibi İstanbul; gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren hem annenin hem de bebeğin sağlığının kontrol edilmesi için yapılır. Gebelik süreci, her anne adayı için farklıdır. Hem anneden gelen bazı yapısal faktörler hem de dış etkenler bu süreci etkileyebilir. Gebeliğin sorunsuz tamamlanması ve -eğer varsa- bebekteki gelişimsel sorunların saptanması için gebeliğin düzenli olarak kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Gebelik takibi İstanbul, anne ve bebeğin sağlık durumunu ölçen testleri ve rutin ultrason görüntülemelerini içerir. İstanbul gebelik takibi için Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Gebelik Takibi Nedir? Neden Yapılır?

  Gebelik takibi; gebeliğin ilk dönemlerinden son anına kadar anne ve bebeğin sağlık durumunun kontrol edilmesidir. Aynı zamanda doğum yöntemine karar verilmesi ve anne ve bebek için en sağlıklı doğum yönteminin belirlenmesi için de oldukça önemlidir. Günümüzün teknolojik imkânları, gebelik sürecinde oluşabilecek birçok riskin önceden belirlenmesini sağlamaktadır. Özellikle bebeğin yerleşim yerinin kontrol edilmesi, down sendromu ve yarık dudak gibi gelişimsel anomalilerin saptanması gibi önemli bilgileri almamıza yardımcı olmaktadır. Bu nedenle gebeliğin ilk aylarından itibaren gerekli test ve tetkiklerin yapılması, gebelik için hayati öneme sahiptir.

  Gebelik Takibi İstanbul Sadece İlk Gebelikte Mi Yapılır?

  Gebelik takibi, sadece ilk gebelikler için değil, tüm gebelik süreçleri için önemlidir. Bu nedenle anne ikinci ya da üçüncü kez hamile kalıyor ve süreci biliyor olsa bile düzenli kontrollerini yaptırmalıdır. Çünkü her gebelik süreci özeldir ve hem anne ve bebekten hem de çevresel nedenlerden kaynaklanan pek çok risk olabilir.

  Gebelik, kadın bedeni için yenileyici olduğu kadar zorlu bir süreçtir. Bu nedenle -özellikle 3. gebelikten sonra- anne ve bebekte komplikasyon oluşma riski de daha yüksektir. Bu ihtimalleri de göz önünde bulundurarak, kontrolleri aksatmamak gerekir.

  Bununla birlikte ilk gebeliklerde de gebelik takibi oldukça önemlidir. Çünkü ilk gebeliklerde, anne erken gebelik sorunları ile tanışır ve gebeliğe uyum sağlamaya çalışır. Bu süreçte gerçekleşen fizyolojik değişimleri bilmek, bebeğin sağlık durumunu öğrenmek ebeveynler için oldukça rahatlatıcı olacaktır.

  Gebelik Takibi İstanbul Ne Zaman Başlar?

  Gebelik takibi, kadının gebeliği öğrendiği anda başlamalıdır. İlk kontroller, gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için hayati öneme sahiptir. Çünkü dış gebelik ya da düşük riski gibi ihtimallerin değerlendirilmesi de gerekir. Özellikle dış gebelik olguları, geç teşhis edildiğinde annenin yaşamını bile riske atabilir. Bu nedenle öncelikle gebelik kesesinin durumu ve yerleşimi kontrol edilmelidir.

  İstanbul Gebelik Takibinde Neler Yapılır? Nelere Bakılır?

  Gebelik takibinde anne ve bebeğin sağlık durumu birlikte değerlendirilir. Kan testleri, ultrason görüntülemeleri, dört boyutlu ultrason ve gelişimsel sorunları anlamaya yönelik özel testlerden faydalanılabilir:

  • Annenin genel sağlık durumu, tansiyon vb. değerleri kontrol edilir.
  • Gebelik şekeri ölçülür.
  • Gerekli durumlarda gebelik sürecine özel beslenme planı yapılabilir.
  • Bebeğin sağlık durumu, kalp atışları kontrol edilir.
  • Bebeğin iç organları ve uzuvlarının gelişimi kontrol edilir.
  • Down sendromu vb. kromozomal hastalıklar teşhis edilebilir.
  • Yarık dudak vb. gelişimsel sorunlar teşhis edilebilir.
  • Bebeğin cinsiyeti belirlenir.
  • Anne ile görüşerek, normal ya da sezaryen doğum yöntemleri değerlendirilir.
  • Düşük ya da gebelik şekeri gibi risklere karşı önlemler alınabilir.

  İstanbul Gebelik Takibi Ne Zaman Yapılır?

  Gebelik takibi gebeliğin ilk 3 ayında 2 – 3 haftada bir yapılır. Sonrasında ise aylık olarak, düzenli kontrollerin yapılması tercih edilir. Ancak düşük riskli ya da yüksek risk grubundaki gebeliklerde kontrol sıklığı artabilir. Bu nedenle bu süreci hasta özelinde belirlemek en sağlıklısı olacaktır.

  İstanbul Gebelik Takibi Fiyatları 2021

  Gebelik takibi, annenin hem psikolojik hem de fiziksel olarak doğuma hazırlanmasında oldukça önemlidir. Bebeğin sağlık durumu hakkında sürekli olarak bilgi almak annenin stresini azaltır. Aynı zamanda oluşabilecek pek çok riski engellemek, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlamak da mümkün olmaktadır. İstanbul gebelik takibi hakkında tüm sorularınız için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat