Düşük Tedavisi İstanbul

  Tıp dilinde “abortus” olarak da bilinen düşük; gebeliğin 20. haftadan önce sonlanmasıdır. Düşük birçok farklı nedenle meydana gelebilir. Bebekteki kromozomal sorunlar ya da anne rahmindeki bazı yapısal problemler düşüğe neden olabilir. Düşük, genellikle kanama ve kasık ağrısı ile kendini belli eder. Toplumdaki gebelerin yaklaşık dörtte biri düşük riski altındadır. Düşük tedavisi İstanbul işleminde hem bebeğin canlı olup olmadığı hem de rahim ağzındaki genişleme dikkate alınır. Çünkü kanama ve kramp şikâyeti her zaman düşükle sonuçlanmayabilir. Yazımızın devamında düşük hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstanbul düşük tedavisi için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Düşük Nedir? Düşük Neden Olur?

  Düşük, gebeliğin ilk dönemlerinde (20. haftadan önce) gebeliğin kendiliğinden son bulmasıdır. Gebeliğin ilk 12 haftası içerisinde gerçekleşen düşüklere ise “erken düşük” denir. Düşük, birçok nedenle meydana gelebilir. Özellikle annenin yaşının 35’in üzerinde olması, düşük riskini artırır. Yaygın düşük nedenleri:

  • Kadının 35 yaş ve üzerinde olması (Düşük riski 25 – 29 yaş arası gebelerde oldukça azdır.)
  • Bebekte kromozomal anomaliler olması (Düşük vakalarının %70’i bu nedenden kaynaklanır.)
  • Rahimdeki anatomik sorunlar (Miyom ve polipler, rahim perdesi, rahim içi yapışıklık, servikal yetmezlik vb.)
  • Annenin daha önce düşük yapmış olması
  • Enfeksiyon, diyabet, obezite, tiroid hastalıkları, stres gibi medikal nedenler
  • Gebelik sırasında ilaç ya da madde kullanımı
  • Sigara, alkol ve kafein tüketimi
  • Darbe ve travmalar

  Düşük Belirtileri Nelerdir? Düşük Nasıl Anlaşılır?

  Düşüğün başlıca belirtileri; kanama ve kasık ağrısıdır. Bununla birlikte bazı hastalarımızda bulantı, kusma, hâlsizlik gibi şikâyetler de olabilir. Bazı kişilerde ise düşük herhangi bir belirti vermez. Yapılan kontroller sırasında bebeğin kalbinin durmuş olduğu fark edilebilir.

  Düşük Kanaması Nasıl Olur?

  Düşükte kanamanın miktarı ve yapısı kişiden kişiye değişebilir. Bazı hastalarda açık renkli kanama düşük belirtisi olabileceği gibi koyu kahverengi, pıhtılı kanama da düşüğe işaret edebilir. Kanamanın rengi daha koyu, siyaha çalan bir renk de olabilir. Bu nedenle kanama miktarına, yapısına ve rengine göre düşük teşhisi konulamaz. Düşüğün kesin tanısı için deneyimli bir kadın doğum uzmanının, ultrason ile muayene etmesi gerekir. İstanbul kadın doğum uzmanı ve düşük muayenesi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Düşük kanaması bazı hastalarda kasık ağrıları ile aynı anda başlar. Bazı hastalarımızda ise ilk olarak kasık ağrıları, sonrasında da kanama olabilir.

  Düşük ağrıları genellikle karnın alt bölümünün orta kısmında hissedilir. Kanama olmayan hastalarda ağrılar 24 saatten de uzun sürebilir.

  Düşük Çeşitleri Nelerdir?

  Düşük Tehlikesi

  Düşük belirtileri olmasına rağmen bebeğin canlı olması durumudur. Gebelik henüz sonlanmamıştır. Düşük tehlikesi olan gebeliklerin yaklaşık %20-25’i düşükle sonuçlanır.

  Tam Düşük (Komplet Abortus)

  Gebeliğin tamamen sonlanması ve gebeliğe dair tüm dokuların dışarı atılmış olması durumudur.

  Kısmi Düşük (İmkomplet Abortus)

  Gebelik dokularının bir kısmı dışarı atılır ve rahim içerisinde parçalar kalır.

  Kaçınılmaz Düşük

  Bebek henüz düşmese bile bazı fizyolojik nedenlerden ötürü düşük öngörülen durumlardır. Rahim ağzının açılmış olması ya da bebeğin rahim ağzına doğru ilerlemesi bu duruma örnek verilebilir.

  Belirtisiz Erken Düşük

  Herhangi bir düşük belirtisi olmadan gerçekleşen gebelik kaybıdır.

  Tam ve kısmi düşük yaşayan hastalarda rahmin içinin dikkatlice kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü rahim içerisinde parça kalması, ileri dönemlerde rahim sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Enfeksiyonlara neden olabilir. Rahmin içerisinde parça kalmışsa “revizyone kürtaj” ile bu parçaların temizlenmesi gerekir.

  İstanbul Düşük Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Düşük tedavisinde öncelikle bebeğin ve rahim ağzının durumunu kontrol etmek önemlidir. Eğer bebek canlı ise ve düşük riski varsa yatak istirahati önerilir. Bu süreçte cinsel birliktelikten de kaçınılması önerilir. Ancak bebek canlı değilse rahmin temizlenmesi ve yeni bir gebeliğe hazırlanması gerekir.

  Tekrarlayan Düşük Nedir? Tekrarlayan Düşükler Nasıl Tedavi Edilir?

  Tekrarlayan düşük; gebeliğin art arda 3 kez sonlanması durumudur. Tekrarlayan düşüklerde, gebeliğe engel olan sorunların ortadan kaldırılması oldukça önemlidir. Eğer rahim ağzı yetmezliği ya da rahimle ilgili yapısal sorunlar söz konusu ise öncelikle bu sorunların tedavi edilmesi gerekir. Nedeni tespit edilemeyen tekrarlayan düşük olgularında ise tüp bebek ve aşılama tedavilerinden yardım alınabilir. İstanbul tekrarlayan düşük tedavisi hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Düşüğü Engellemek Mümkün Mü?

  Özellikle düşük riski olan anne adaylarında, düşüğe neden olabilecek davranışlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Bu süreçte yatak istirahatinin rolü büyüktür. Anne adayının ağır kaldırmaktan ve ağır fiziki aktiviteden kaçınması gerekir. Aynı zamanda gebeliği engelleyebilecek çeşitli hastalıklar söz konusu ise gebe kalmadan önce bu konuda doktor ile detaylı konuşulması da alınabilecek en iyi önlemlerdendir.

  İstanbul düşük tedavisi ve düşük hakkındaki tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir, randevu alabilirsiniz.

  Open chat