Doğal Doğum İstanbul

  Hamilelik süreci, bebeğin anne karnındaki gelişimini tamamlaması sonucunda, gebeliğin 38-40. haftalarında doğumla sona erer. Doğumun kendiliğinden başlaması, vajinal yolla gerçekleşmesi ve herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan tamamlanması, doğal doğum İstanbul olarak adlandırılır. Bu süreçte, doğum sancıları ve rahimde görülen kasılmalar, kendiliğinden başlayarak doğum sürecini başlatmış olur. Ancak, her vajinal doğum doğal doğum olarak kabul edilmez. Vajinal yolla gerçekleşen doğumlarda, doğum esnasında anne ve bebek sağlığının korunması adına tıbbi müdahalelerde bulunulması gerekebilir. Böyle bir durumda anne adayının, doğal doğum yapma konusunda istekli olsa dahi, tıbbi müdahale seçeneklerine açık olması önemlidir.

  Yazımızın devamında doğal doğum ile ilgili olarak detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul doğal doğum ve diğer tüm kadın doğum uygulamaları için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Doğal Doğum İstanbul Nedir?

  Hamileliğin sonuna gelindiğinde, anne ve bebek sağlığını ilgilendiren tüm faktörler göz önünde bulundurularak, hangi doğum yönteminin doğru bir seçenek olduğuna uzman hekim tarafından karar verilir. Doğum yöntemleri, doğumun hangi yolla gerçekleştiği ve tıbbi müdahale içerip içermediği gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Başlıca doğum yöntemleri;

  • Vajinal yolla gerçekleştirilen ve tıbbi müdahalede bulunulmayan yöntem olan doğal doğum,
  • Cerrahi müdahale ile gerçekleştirilen sezaryen doğum,
  • Anneye omuriliğinden anestezik bir ilaç verilmesi ile beraber, vajinal yolla gerçekleştirilen epidural doğum olarak karşımıza çıkar.

  Doğal doğumda, anne adayına herhangi bir anestezi veya ağrı kesici ilaç verilmez. Vücudun kendi salgıladığı hormonlarla doğum sürecini yönetmesine izin verilir. Bebeğin gelişimini tamamlamasından sonra, annede görülen doğum sancıları ve kasılmalarla, doğum süreci başlamış olur. Bebek anneden ayrıldıktan sonra, plasentanın da vücuttan çıkması ile beraber, doğal doğum süreci tamamlanır.

  İstanbul doğal doğum ve diğer tüm doğum uygulamaları için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Doğal Doğum İstanbul Nasıl Gerçekleştirilir?

  Doğal doğum süreci, üç evrede tamamlanır. Rahimde görülen kasılmaların düzenli bir hal almasıyla birinci evre başlamış olur. Vajinada doğum için gerekli olan açıklığın sağlandığı süreçte, ikinci evreye geçilir. Bebeğin anneden ayrılarak, dünyaya geldiği evre ise doğal doğumun üçüncü evresidir.

  Birinci Evre

  Doğum sürecinin en uzun süren kısmını oluşturur. Doğum sancılarının düzenli hale gelmesi ile başlayan bu evrede, kasılmalar 8-10 dakikada bir görülür. Rahim ağzını kapatan mukus tabakası da bu evrede, hafif kanlı bir akıntı ile vajinal yoldan vücut dışına atılır. Rahim ağzının genişliği, 6-7 cm’e ulaşır. Bebeğin kafasının doğum kanalına yaptığı baskı ile su kesesi açılır. Bu evrede, ebe, hemşire, kadın doğum uzmanı hekimden oluşan doğum ekibi, annenin rahim ağzında meydana gelen açılmayı takip eder. Bebeğin de, kalp atışları düzenli olarak kontrol edilir.

  İkinci Evre

  Annenin rahim ağzı 10 cm açıklığa ulaştığında, doğum sürecinin ikinci aşamasına geçilmiş olur. Ayrıca, annedeki sancı sıklığı ve şiddeti de artar. Ortalama 2-3 dakikada bir gelen sancılar, 1 dakika boyunca devam eder. İkinci evre, anne ve bebek sağlığı açısından çok uzun sürmesi istenmeyen bir süreçtir. İlk doğumda genellikle 1-2 saat kadar sürer. Sonraki doğumlarda bu süre, 30-45 dakikaya kadar düşebilir. Bebeğin kalp atışlarının sık sık takip edildiği bir evredir. Annenin kuvvetli bir şekilde ıkınması ile beraber bebek, doğum kanalında ilerler ve doğum gerçekleştirilir.

  Üçüncü Evre

  Bebeğin anneden ayrılarak dış dünyaya gelmesi ile beraber, doğumun üçüncü ve son evresi başlamış olur. Anne ve bebeğin sağlılığının iyi olduğu durumlarda, bebek anne kucağına verilir. Bebeğin eşi olarak da adlandırılan plasentanın anne karnından ayrıldıktan sonra düşmesi için rahmin üst tarafından masaj yapılır. Bebeğin anneden ayrıldığı süreçten itibaren 5-10 dakika arasında, plasenta da düşer. Plasentanın vücuttan çıkartılabilmesi için anneden, son bir kez daha güçlü biçimde ıkınması istenir. Plasenta da çıktıktan sonra, rahmin içinin tam olarak temiz olduğundan emin olmak adına, gerekli kontroller yapılır. Rahimde plasenta parçasının kalmadığına emin olunur. Doğum esnasında vajinada yırtık olduğu durumlarda, bu yırtıklara cerrahi dikiş atılır. Annenin kanaması kontrol edilir ve böylece, doğum süreci tamamlanmış olur.

  İstanbul Doğal Doğum Fiyatları

  Doğal doğum fiyatları, klinikten kliniğe değişebilir. İstanbul doğal doğum fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Mehmet Telek’ten randevu alabilirsiniz.

  Open chat