Dış Gebelik Tedavisi İstanbul

  Dış gebelik yani ektopik gebelik; döllenmiş yumurta hücresinin rahim dışında bir bölgeye tutunması sonucu oluşan gebeliktir. Tipik gebelik özellikleri gösterse bile sağlıklı bir gebelik değildir. Hatta tedavi edilmediğinde annenin yaşamını riske atabilir. Bu nedenle dış gebeliğin erken teşhis ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Erken teşhis edilen dış gebeliklerde oluşabilecek komplikasyonlar kontrol altına alınarak, annenin sağlığına kavuşması sağlanabilir. Dış gebelik, sonradan oluşacak gebeliklere de engel değildir. Yazımızın devamında “Dış gebelik nedir? Dış gebelik tedavisi nasıl olur?” gibi sıkça sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz. Dış gebelik tedavisi İstanbul işlemi için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir?

  Sağlıklı bir gebelik için döllenen yumurtanın rahme tutunması ve rahimde büyüyüp gelişmesi gerekir. Dış gebelik olgularında, yumurta hücresi fallop tüplerine, rahim ağzı ya da karın içi gibi farklı bölgelere yerleşebilir. Hastaların yaklaşık %95’inde yumurta hücresi fallop tüplere yerleşir. Rahim dışındaki dokular, yumurtayı tutacak ve koruyacak yapıda değildir. Bu nedenle dış gebelik ile çocuk sahibi olmak mümkün değildir.

  Dış Gebeliğin Riskleri/Zararları Nelerdir?

  Dış gebelik tedavi edilmediğinde annenin hayatını riske atabilir. Fallop tüplerine tutunan embriyo tüplere hasar verir. Büyüdükçe tüpün gerilmesine ve yırtılmasına neden olabilir. Bu da ciddi oranda kanamaya yol açar. Kanama karın boşluğuna ve pelvis bölgesine yayılarak ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Kadın üreme yeteneğini kaybedebilir hatta ölüm bile söz konusu olabilir. Bu nedenle dış gebeliğe erken müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

  Dış Gebelikte Adet Kanaması Kesilir Mi? Dış Gebelik Belirtileri

  Dış gebelik, tipik bir gebelik süreci gibi başlar. Bu nedenle adet kanamaları kesilir. Erken dönem gebelik belirtileri yaşanabilir. Ancak ilerleyen dönemde kanama ve ağrı ile kendini belli eder. Dış gebelik belirtileri:

  • Vajinal kanama ve kahverengi lekeler
  • Bıçak saplanmasına benzer, ani ve şiddetli ağrılar
  • Ağrının karnın tek tarafında yoğun olması
  • Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar
  • Kilo kaybı
  • Baş dönmesi ve bayılma
  • Rektal bölgede basınç

  Gebeliğin başından itibaren sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılırsa, dış gebelik erken dönemde fark edilebilir. Ancak kontroller aksatıldığında, dış gebeliğin teşhis edilmesi için geç kalınmış olabilir. Bu nedenle gebeliği öğrenen çiftlerin, en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına başvurması tavsiye edilmektedir. Böylece gebelik kesesi ve embriyonun yerleşim yeri ilk aylardan itibaren kontrol edilebilir ve izlenebilir. İstanbul kadın doğum uzmanı ve gebelik takibi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dış Gebelik Neden Olur? 

  Dış gebelik tüm kadınlarda görülebilir. Ancak bazı faktörler dış gebelik ihtimalini artırabilir:

  • Kadının 35 yaş ve üzerinde olması
  • Geçirilmiş pelvik ve abdominal ameliyatlar
  • Birden fazla kürtaj geçirmiş olmak
  • Geçirilen yumurtalık ve tüp enfeksiyonları
  • Endometriozis
  • Dış gebelik öyküsü
  • Enfeksiyonlardan kalan yara dokuları
  • Üreme organlarında doğumsal olan ya da sonradan gelişen yapısal sorunlar
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Sigara kullanımı

  Gebelik Testleri ile Dış Gebelik Anlaşılır Mı?

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dış gebelik, sağlıklı bir gebelik ile benzer belirtiler verir. Bu nedenle idrar ve kanda yapılan gebelik testlerinde pozitif sonuç görülür. Ancak dış gebeliğin kesin tanısı, kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayene ile konur. Dış gebelik belirtisi gösteren kadınlarda tanı koymanın en etkili yolu ise transvajinal ultrasondur.

  İstanbul Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

  Dış gebeliğin ne zaman teşhis edildiğine bağlı olarak farklı tedavi seçenekleri uygulanabilir:

  • Eğer dış gebelik erken teşhis edilmişse baskılayıcı ilaçlar yardımı ile gebeliğin sonlanması sağlanabilir. Bu ilaçlar, düşük benzeri bir tablo yaratarak, gebeliğin sonlanmasını sağlar. Bu süreçte hastanın kan değerleri sürekli takip edilir ve gebeliğin sonlandığından emin olunması gerekir.
  • Ancak dış gebelik geç teşhis edildiğinde ve gebeliğin sonlandırılması için geç kalındığında cerrahi yöntemlerle tedavi gerekebilir. Bu durumda hastanın acil şekilde operasyona alınmalıdır. Bu noktada hastanın ihtiyaçlarına göre açık ya da kapalı cerrahi (laparoskopi) tercih edilebilir.

  İstanbul Dış Gebelik Tedavisi

  Dış gebelik, sağlıklı ve normal kabul edilen bir gebelik türü değildir. Bu nedenle zamanında teşhis ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Erken teşhis edildiğinde tedavi süreci çok daha kolay olmaktadır. En önemlisi ise; annenin üreme sistemine minimum zarar vererek tedavi tamamlanmaktadır. İstanbul dış gebelik tedavisi hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat