Çocuk Aldırma İstanbul

  Tıp dilinde “kürtaj” olarak adlandırılan çocuk aldırma; istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılan işlemlerdir. Kürtaj; istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için en güvenilir ve sağlıklı yöntemdir. Kürtaj işleminde amaç; gebelik kesesinin rahim içerisinden uzaklaştırılmasıdır. Bunun için klasik yöntem olan “küret ile kazıma” ya da günümüzde daha çok tercih edilen “vakumla kürtaj” yöntemi kullanılabilir.

  Çocuk aldırma İstanbul için yasal süre ise 10 haftadır. Yani 2,5 haftayı geçen gebeliklerin sonlandırılması mümkün değildir. İstanbul çocuk aldırma yöntemleri ve kürtaj hakkında tüm merak ettikleriniz için Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Çocuk Aldırma İstanbul Nasıl Yapılır?

  Kürtaj; rahim içerisinde gelişmeye başlayan embriyonun cerrahi müdahale ile dışarı çıkarılması, tahliye edilmesidir. Genel olarak “çocuk aldırma” olarak da bilinir. Çocuk aldırma, kadın doğum uzmanları tarafından, steril klinik koşullarında yapılan bir işlemdir. Doğru koşullarda, uzman kişiler tarafından uygulanmadığında enfeksiyon, rahim delinmesi gibi ciddi riskleri beraberinde getirebilir. Profesyonel bir kadın doğum uzmanı tarafından yapıldığında ise oldukça güvenlidir ve gebeliği sonlandırmanın en sağlıklı yoludur. Günümüzde kullanılan vakumlu kürtaj yöntemleri sayesinde söz konusu riskler de minimuma indirilmektedir.

  Çocuk Aldırma İstanbul Ne Zaman Yapılabilir?

  Gebeliğin Kaçıncı Ayında Kürtaj Yapılabilir?

  Kürtaj yani çocuk aldırma işlemi gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. 10. haftayı aşan gebeliklerin sonlandırılması, yasal olarak mümkün değildir. Bu nedenle kürtaj uygulamasından önce gebelik haftasının hesaplanması ve gebelik kesesinin detaylı olarak muayene edilmesi oldukça önemlidir.

  Kimler Çocuk Aldırabilir?

  Hem bekâr hem de evli olanlar çocuk aldırabilir:

  • Eğer kişi 18 yaşından küçükse aile izni ile çocuk aldırabilir.
  • 18 yaşından büyük ve bekâr olanlar ise herhangi bir onaya gerek olmadan çocuk aldırabilir.
  • 18 yaşından büyük ve evli kadınların ise yasal olarak eş onayı alması gerekmektedir.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Günümüzde kürtaj işlemi iki yöntemle yapılabilir:

  Küret ile Kazıma Yöntemi

  Geleneksel kürtaj yöntemidir. Küret adı verilen bir alet ile rahim içi kazınır ve gebelik kesesi uzaklaştırılır.

  Vakumlu Kürtaj Yöntemi

  Klasik kürtaj işleminden farkı; uygulama sırasında kullanılan özel kanüllerdir. Vakumla kürtaj yapılırken küret yerine vakum özelliği olan kanüller kullanılır. Bu kanüller vajina içerisinden rahme ulaşır ve ters basınç yaratarak (vakum ile) gebelik kesesini tahliye eder.

  Kürtaj yapılırken vajina spekulum ile genişletilir ve tercih edilen yöntem ile gebelik kesesi dışarı çıkarılır.

  Çocuk Alınırken Acı Hissedilir Mi?

  Çocuk aldırma işlemleri, hem hastamızın psikolojik olarak rahat hissetmesi hem de konforlu olması için anestezi ile yapılır. İşlemde kullanılan anestezi, genel anesteziden daha hafiftir. Sedasyon adı verilen bu anestezi yönteminde hasta derin bir uyku hâlindedir. Bu nedenle herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem sonrasında da genel anesteziye bağlı sersemlik, mide bulantısı şikâyetleri yaşanmaz. Bu nedenle kişi aynı gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir.

  Çocuk Aldırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Vakumla kürtaj ile yapılan kürtaj işlemlerinde enfeksiyon ve rahim içinde parça kalma riski daha düşüktür. Ancak kişinin sağlığı açısından bir süre hijyene dikkat etmesi, enfeksiyona neden olabilecek faktörlerden uzak durması gerekir. Çocuk aldırdıktan sonra;

  • Yaklaşık 15 gün cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.
  • Sauna, hamam, havuz gibi ortak kullanım alanlarından kaçınılmalıdır.
  • Yaklaşık 1 hafta süre ile ayakta duş alınması tavsiye edilir.
  • Vajina temizliğine dikkat edilmelidir.

  Çocuk Aldırdıktan Sonra Kanama Olur Mu?

  Kürtaj işlemlerinden sonra kısa süre ile hafif kanamalar olabilir. Bu, beklediğimiz bir yan etkidir. Kişi günlük ped kullanarak, gün içerisinde daha rahat olabilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte kanama genellikle kısa sürer ve az miktardadır. Kanamanın çoğalması durumunda zaman kaybetmeden yeniden doktorunuza danışmanız gerekir.

  Çocuk Aldırdıktan Sonra Yeniden Hamile Kalınabilir Mi?

  Çocuk aldırdıktan sonra yeniden gebe kalınabilir. Özellikle uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından, steril koşullarda yapıldığında kürtaj oldukça güvenlidir. Günümüzde kullanılan vakumlu kürtaj tekniği de işlemin güvenilirliğini artırmaktadır.

  İstanbul Çocuk Aldırma Fiyatları 2021

  Kürtaj ile çocuk aldırma, gebeliği sonlandırmanın en güvenilir ve doğru yoludur. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktor tarafından, steril koşullarda yapılması gerekir. Çocuk aldırma işlemine dair bilgiler ise hasta gizliliği kapsamında korunur ve herhangi bir kişi ile paylaşılmaz. İstanbul çocuk aldırma ve kürtaj fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Open chat