Cinsel Problemler ve Danışmanlık İstanbul

  Cinsel ilişkiye girememe, orgazm olamama ya da boşalma ile ilgili sorunlar en sık karşılaşılan cinsel problemlerin başında gelir. Her kadın cinsel yaşamında dönem dönem sorun yaşayabilir. Bu sorunların büyük bir kısmı psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Ancak cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olan fizyolojik faktörler de söz konusu olabilir. Bu nedenle cinsel sorunları hafife almamak; zamanında cinsel danışmanlık için profesyonel destek almak oldukça önemlidir. Bu süreçte gerekli jinekolojik muayenelerin de yapılması gerekir. Bu nedenle cinsel problemlerin tedavisi, multi-disipliner yaklaşım gerektirir. Kliniğimizde jinekolog Op. Dr. Amber Telek aynı zamanda klinik psikolog olarak danışman hekim olarak hizmet vermektedir. Cinsel problemler ve danışmanlık İstanbul fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Cinsel Problemler/Cinsel Sorunlar Nelerdir? 

  Cinsel problemler, hem erkek hem de kadın hastalarımızda görülebilir. Bazı çiftlerin, her ikisi de cinsel sorunlar yaşayabilir. Kadınlarda en yaygın görülen cinsel problem ise “vajinismus” olarak da bilinen cinsel ilişkiye girememe sorunudur. Vajinismusun altında genellikle toplumsal etkenler, özgüvensizlik, olumsuz cinsel deneyimler gibi nedenler yatar. Bununla birlikte cinsellik sırasında ağrı, acı ya da yanma şikâyetleri de olabilir.

  Erkeklerde ise ereksiyon ve boşalma ile ilgili sorunlar sık görülür. Yaşanan bu sorunlara bağlı olarak özgüven sorunları ortaya çıkabilir. Çiftler uyumsuz olduklarını düşünebilir ya da yaşadıkları bu sorunları günlük yaşamlarına yansıtabilirler. Cinsel terapi sayesinde, cinsel sorunların yıkıcı etkilerini engellemek ve sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmak mümkündür.

  Kadınlarda Yaygın Görülen Cinsel Sorunlar

  • Cinsel ilişkiye girememe (Vajinismus)
  • Cinsel istek sorunları
  • Cinsellikten tiksinme
  • Orgazm olamama
  • Vajinal kuruluk

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, kadınlarda en sık görülen cinsel işlev sorunlarının başında gelir. En belirgin özelliği; kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen, cinsellik sırasında kasılmasıdır. Vajinal kaslar kasıldığında cinsel ilişki gerçekleşemez ya da çok ağrılı olabilir.

  Cinsel Problemler Neden Olur? Vajinismus Neden Olur?

  Cinsel problemlerin büyük bir kısmı psikolojik nedenlerden olur. Vajinismus da Yaklaşık %90 oranda psikolojik faktörlere bağlıdır. Özellikle toplum baskıları, cinsel ilişki korkusu ve cinsellikle ilgili yanlış bilinenler vajinismusa neden olabilir. Vajinismus çoğu hastada ilk cinsel ilişkide ortaya çıkar. Bununla birlikte yaşanan olumsuz cinsel deneyimlere bağlı olarak sonradan (sekonder vajinismus) da görülebilir. Ancak cinsellik sırasında acı vb. rahatsızlığa neden olan bazı fizyolojik nedenler de cinsel sorunlara neden olabilir.

  Cinsel Problemlerin Psikolojik Nedenleri

  • Cinsel eğitim hakkında yeterli bilgi sahibi olmamak ya da yanlış bilgilere sahip olmak
  • Cinsellikle ilgili mitler ve söylentiler
  • Toplum baskısı ve cinsellikten korkma
  • Travmatik cinsel deneyimler
  • Özgüvensizlik, başarısızlık korkusu
  • Kaygı ve panik
  • Gebe kalma korkusu, gebelik sürecine dair yanlış bilinenler

  Cinsel Problemlerin Fiziksel Nedenleri

  • Cinsellik sırasında ağrı, acı ya da yanma hissi
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Vajinal kuruluk
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Bazı kronik hastalıklar
  • Vulvar vestibulit
  • Menopoz
  • Kızlık zarının cinsel ilişkiye müsade etmeyecek yapıda olması

  İstanbul Cinsel Danışmanlık Nedir?

  Cinsel danışmanlık; cinsel problemlerin çözümüne ve cinsellik hakkında doğru bilgilerin aktarılmasına odaklanan bir danışmanlık türüdür. Bu kapsamda yukarıda bahsedilen tüm cinsel sorunlar ele alınabilir. Cinsel problemler, sadece çiftler arasındaki ilişkiyi değil, sosyal yaşamı da etkileyebilir. Özgüven sorunlarına ve kaygılara neden olabilir. Bu nedenle cinsel danışmanlık hizmeti oldukça önemlidir. Bu süreçte cinselliğe dair yanlış bilgilerin, doğru olanlarla değiştirilmesi ve hastalarımızda sağlıklı bir cinsellik algısı yaratılması amaçlanır.

  Cinsel Problemler Nasıl Tedavi Edilir?

  Cinsel problemlerin tedavisinde hem psikolojik destek hem de kapsamlı bir jinekolojik muayene önemlidir. Böylece cinsel sorunların nedenleri kesin olarak anlaşılabilir. Hastanın ihtiyaçlarına yönelik, özel bir tedavi süreci planlanabilir. Eğer cinsel problemler enfeksiyon ya da cinsel ilişki sırasında ağrı gibi fizyolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa, genellikle medikal tedavi tercih edilir. Psikolojik nedenlere bağlı sorunların tedavisinde ise cinsel terapi süreçlerinden destek alınır.

  İstanbul Cinsel Problemler ve Danışmanlık Fiyatları 2021

  Cinsel problemlerin şiddeti her hastamızda farklı olabilir. Aynı zamanda cinsel sorunu doğuran nedenler de her hastamız için farklıdır. Bu nedenle cinsel sorunların tedavisinde hastanın kendi ihtiyaçlarına özel bir tedavi planı yapmak oldukça önemlidir. Bu da danışmanlık fiyatlarını etkileyebilir. İstanbul cinsel danışmanlık ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat