Çikolata Kisti Tedavisi İstanbul

  Çikolata kisti yani “endometrioma” genellikle endometriozis adı verilen rahatsızlığa bağlı oluşan kist türüdür. İçi çikolataya benzeyen, kahverengi bir sıvı ile dolu olduğu için çikolata kisti olarak bilinmektedir. Çikolata kisti her yaştan kadında görülebilir. Ağrılı adet görmek, adet ağrısı çekmek en çok gösterdiği belirtidir. Bazen herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre doğurganlığı olumsuz etkileyebilir. Ya da adet düzeni ile ilgili sorunlara neden olabilir. Çikolata kisti tedavisi İstanbul, rahatsızlığın semptomlarına göre hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle yapılabilir. İstanbul çikolata kisti ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Çikolata Kisti İstanbul (Endometrioma) Nedir?

  Tıp dilinde endometrioma dediğimiz kistler, halk arasında yaygın olarak “çikolata kisti” olarak bilinir. Adet döneminde, her kadının rahminde ufak kistler oluşabilir. Bu kistler adetin sonlanmasıyla birlikte yok olur. Ancak çikolata kistleri, zaman içerisinde küçülüp, yok olmaz. Fallop tüplerine yerleştiğinde, karın içi yapışıklıklara neden olması yumurtalık -tüp ilişkisini bozarak gebe kalmayı önleyebilir; yumurtalıklara yerleştiğinde ise yumurta kalitesinin düşmesi gibi yan etkilere neden olabilirler. Bu nedenle çikolata kisti tedavisi önemsenmesi gereken rahatsızlıkların başında gelir.

  Çikolata Kistleri Neden Olur? Çikolata Kisti Kimlerde Görülür?

  Çikolata kistlerinin başlıca nedeni “endometriozis” adı verilen kadın hastalığıdır. Endometriozis; rahim içindeki endometrium tabakasının, rahim dışındaki bölgelere taşmasıdır. Endometrium, sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşebileceği tek bölgedir. Ancak bu dokunun rahim dışındaki bölgelerde de oluşması, rahim içi yapışıklık oluşmasına ve gebe kalma sorunlarına neden olabilir.

  Çikolata kisti genellikle üreme çağındaki kadınlarda görülür. 18 – 45 yaş arası tüm kadınlarda görülme olasılığı vardır.

  Endometriozis İstanbul Nedir? Neden Olur?

  Endometriozis, kadınlarda en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Genellikle hiçbir belirti vermez. Bu nedenle fark edilmesi geç olabilir ve genellikle gebe kalma sorunlarında fark edilir. Endometriozis olan hastalarda genellikle rahim iç zarı, yumurtalıklar üzerinde de bulunur. Bununla birlikte fallop tüpleri ve rahmi destekleyen bağlarda da görülebilir. Endometriozis, her 10 kadından birinde olabilir. Nedenleri ise kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin rahatsızlığı tetiklediği düşünülmektedir:

  • Ailesel yatkınlığı olan kişilerde endometriozis ve çikolata kisti görülme olasılığı daha fazladır.
  • Bağışıklık sisteminin düşük olması ve enfeksiyonlar da endometriozis’e neden olabilir.
  • Kan dolaşımı ve lenf sistemi nedeniyle endometrium hücreleri vücudun farklı yerlerine taşınabilir.
  • Ters yöne menstrüasyon yani ters yöne adet kanaması olabilir.

  Çikolata Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

  Çikolata kistlerini ve endometriozis rahatsızlığını fark etmek zor olabilir. Çünkü rahatsızlık bazı hastalarda herhangi bir belirti vermez. Semptomları ise diğer jinekolojik hastalıkların semptomları ile oldukça benzer. Bu nedenle doğru teşhisin konması zaman alabilmektedir. İstanbul çikolata kisti tanısı ve tedavisi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yaygın Görülen Çikolata Kisti Belirtileri

  • Aşırı yorgunluk, hâlsizlik
  • Bel, sırt, karın ve kasık bölgesinde yoğunlaşan ağrılar
  • Çikolata kistinin bağırsaklar üzerine baskı yaptığı durumlarda kabızlık ve dışkılama sorunları olabilir.
  • Gebe kalmada zorluk, kısırlık
  • Cinsel ilişki sırasında ağrılı
  • Adet sancılarının çok şiddetli olması
  • Gaz ve şişkinlik

  İstanbul Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konur?

  Çikolata kistleri rutin jinekolojik muayene ve ultrason ile kolayca teşhis edilebilir.  Kistin yerini ve büyüklüğünü kesin olarak teşhis etmek için ise transvajinal ultrason yapılabilir. Eğer kist herhangi bir belirti vermiyorsa, farklı amaçlarla yapılan, rutin kontrollerde de çikolata kistleri teşhis edilebilir.

  İstanbul Çikolata Kisti Tedavisi İlaçla Yapılabilir Mi?

  Çikolata kistlerinin tedavisinde kistin büyüklüğü ve bulunduğu yer dikkate alınır. Eğer kist herhangi bir belirti vermiyorsa ve küçük boyutlardaysa öncelikli olarak cerrahi olmayan tedavi yöntemleri tercih edilir. Hormon dengeleyici ve endometriozis’i baskılamaya yönelik ilaçlar kullanılabilir. İstanbul çikolata kisti tedavisinde kullanılan ilaçlar ve çikolata kisti tedavisi hakkındaki tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  İstanbul Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Eğer çikolata kistlerinin büyüklüğü ve yeri tehlikeliyse bu durumda cerrahi tedaviler tercih edilebilir. Özellikle ilaç tedavisine yanıt vermeyen, gebeliği engelleyen kistlerin çıkarılması gerekebilir. Bu noktada geleneksel ameliyat yöntemleri yerine, “kapalı ameliyat” olarak da bilinen “laparoskopik cerrahi” tercih edilir.

  Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik çikolata kisti ameliyatlarında, açık cerrahide olduğu gibi büyük kesiler yapılmaz. Karın bölgesinden yapılan ufak kesiler sayesinde kistler çıkarılır. Ameliyat süreci ise yumurtalıklara zarar verilmeyecek şekilde, planlanabilir. Ameliyat sırasında laparoskop adı verilen, küçük kameralar ile bölge izlenir. Böylece büyük kesiler olmadan da ameliyat yapılabilmektedir. Laparoskopik kist ameliyatlarından sonra günlük yaşama dönüş süresi de oldukça kısalmaktadır.

  İstanbul Çikolata Kisti Tedavisi

  Çikolata kistleri, herhangi bir belirti vermese bile kadın sağlığını riske atabilen kistlerdir. Özellikle endometriozis hastalarında sık görülen bu kistler, gebeliği engelleyebilir. Ya da adet dönemi sorunlarına neden olarak, yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenle çikolata kistlerinin hafife alınmaması ve kist şüphesi olan hastalarımızın zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurması oldukça önemlidir. İstanbul çikolata kisti ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Open chat