Aşılama Tedavisi İstanbul  

  Tıp dilinde “inseminasyon” olarak adlandırılan aşılama tedavisi, özellikle sperm kalitesinin düşük olmasından kaynaklanan kısırlık şikâyetinde en çok başvurulan tedavi yöntemidir. Spermlerin döllenmeye hazır durumdaki yumurta hücresine, yumurta hücresi anne karnı içerisindeyken ulaştırılmasını sağlar. Aşılama tedavisi İstanbul işleminin tüp bebek tedavisinden farkı; üreme hücrelerinin anne karnında bir araya gelmesini sağlamasıdır. Yaklaşık %10 – 30 gibi yüksek başarı oranına sahip aşılama tedavisi sayesinde birçok çift sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilmektedir. İstanbul aşılama tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Aşılama (Inseminasyon – IUI) Nedir?

  Aşılama tedavisi, yoğunlaştırılmış meni örneğinin doğrudan rahme ulaşmasını sağlayan, böylece döllenmenin daha kolay gerçekleşmesini sağlayan işlemdir. Özellikle sperm kalitesi ya da yoğunluğu ile ilgili sorun yaşayan çiftlerde tercih edilir. Eğer aşılama tedavisinden başarılı sonuç alınamazsa, tüp bebek tedavisi de denenebilir. Bu nedenle aşılama, tüp bebek tedavisine engel olan bir işlem değildir.

  Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılabilir? Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

  Aşılama tedavisi, yumurta takibi ile tüp bebek tedavisi arasındaki bir aşama olarak da düşünülebilir. Yumurta takip etme yöntemi ile gebe kalamayan çiftlerde, tüp bebek tedavisinden önce aşılama tedavisi yapılabilir. Aşılama tedavisine başlamak için kısırlığın nedenlerini araştırmak gerekir. Rahim içi yapışıklık, kist, polip vb. fizyolojik nedenlerle gebe kalamayan anne adaylarında, aşılama tedavisi ile başarılı sonuçlar alınamayabilir. Bu nedenle öncelikle anne ve baba adayının detaylı olarak değerlendirmek, üreme hücrelerinin kalitesi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Aşılama tedavisi;

  • Korunmasız cinsel yaşama rağmen 1 yılı aşkın süredir gebelik oluşmaması
  • Sperm sayısı düşüklüğü
  • Sperm hareketliliğinin az olması
  • Erken evre endometriozis
  • Yumurtlama sorunları
  • Yumurta takibi ile verimli sonuçların alınamaması durumuna ‘açıklanamayan infertilite’ diyoruz bu durumda aşılama tedavi seçeneğidir.

  Aynı zamanda çiftlerin çeşitli nedenlerle gebeliği hızlandırmak istemesi durumunda da aşılama tedavisinden yardım alınabilmektedir. Özellikle annenin 35 yaş ve üzeri dönemde olması gebelik ihtimalini düşürdüğü için gebeliği hızlandırmak için aşılamadan destek alınabilir.

  Hareketli sperm sayısı 5 milyonun üzerinde olan hastalarımızda başarı oranı da yükselmektedir.

  İstanbul Aşılama Takibi Nedir? Adetin Kaçıncı Günü Başlar?

  Aşılama tedavisinde ilk adım; yumurta hücresinin döllenmeye hazırlanmasıdır. Bu nedenle öncelikle yumurtlama dönemlerinin ve yumurta hücresinin takip edilmesi gerekir. Bu süreç genelde adetin 2. ya da 3. günlerinde başlar. Bu dönemde verilen hormon ilaçları ya da iğnesi yardımıyla yumurta hücresinin istenen olgunluğa gelmesi sağlanır. Bu süreçte da yumurtanın gelişimi sürekli olarak takip edilir. Böylece yumurta hücresi döllenmeye en uygun olduğu anda aşılama yapılabilir.

  İstanbul Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Zaman Yapılır?

  Aşılama takibinde önemli bir aşama da çatlatma iğnesinin yapılmasıdır. Yumurta hücresi istenen olgunluğa geldiğinde, çatlatma iğnesi dediğimiz, özel bir iğne yapılır. İğne yapıldıktan 24 – 38 saat sonra da aşılama tedavisi yapılabilir. Baba adayından, laboratuvar ortamında alınan sperm örnekleri, öncelikle yıkanır ve yoğunlaştırılır. Sonrasında ise anne rahmine, ince ve uzun bir kanül yardımıyla enjekte edilir. Bu işlemler yaklaşık 15 gün sürer.

  İstanbul Aşılama Tedavisinden Önce Cinsel Perhiz Gerekir Mi?

  Baba adayından en verimli spermlerin alınabilmesi için yaklaşık 3 – 7 günlük cinsel perhiz istenebilir.

  Aşılama Tedavisi Anesteziyle Mi Yapılır?

  Aşılama tedavisinde genellikle anestezi tercih edilmez. Çünkü yapılan kontroller ve enjeksiyon sırasında ciddi bir rahatsızlık ya da acı hissedilmez. Ancak anne adayının acıdan çok fazla endişe etmesi durumunda, anestezi seçenekleri değerlendirilebilir. Bu süreçte kadın doğum uzmanı ve anne adayı durumu konuşarak, hastamız için en uygun uygulama planını belirleyebilir.

  Aşılama Tedavisi En Fazla Kaç Kez Yapılabilir?

  Aşılama tedavisi ile ilk denemede gebelik her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda tedavi 2 – 3 kez daha tekrar edilebilir. Aşılama tedavisi tekrarlanacaksa, çok fazla beklemeden, başarısız olunan ayı takip eden ayda yeni ayda hemen uygulama yapılabilir. Aşılama tedavilerinden sonra, gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamak için, yaklaşık 12 – 15 gün sonra gebelik testi yapılabilir.

  Aşılama Tedavisiyle Kesin Hamile Kalınır Mı?

  Aşılama tedavisinin başarı oranı yaklaşık %10 – 30’dur. Tıbben yüksek kabul edilen bu rakam sayesinde birçok çiftimiz, sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilmektedir. Ancak mevcut rahatsızlıkların aşılama öncesinde teşhis ve tedavi edilmiş olması da oldukça önemlidir.

  İstanbul Aşılama Tedavisi Fiyatları 2021

  Aşılama, günümüzde kısırlık tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Tedavinin anne ya da bebek sağlığı açısından herhangi bir riski yoktur. Aşılama sayesinde döllenmeye hazır olan yumurta hücresinin, spermlerle en uygun zamanda bir araya getirilmesi amaçlanır. Acısız ve ağrısız bir işlem olduğu için de anne adayında baskı ve strese neden olmaz. İstanbul aşılama tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat