Adet Düzensizliği Tedavisi İstanbul

  Adet düzensizliği; adetin normalden sık olması, az olması ya da miktarı ile ilgili düzensizliklerin genel adı olarak tanımlanabilir. Adet kanaması, menopoz dönemine kadar, ortalama 21 – 35 günde bir tekrar eder. Ancak adetlerin bu süreden erken ya da geç olması, adet düzensizliği belirtisi olabilir. Dönem dönem kadınların adet düzenleri değişebilir. Bu düzensizliğin sürekli tekrar etmesi ise kadın sağlığını olumsuz etkiler. Yazımızın devamında, adet düzensizliği ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Adet düzensizliği tedavisi İstanbul için ise Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Adet Düzensizliği İstanbul Nedir?

  Adet düzensizliği; adet döngüsünden daha erken ya da daha geç adet olma durumudur. Aynı zamanda kanama süresinin çok az ya da uzun olması da adet düzensizliği kapsamında değerlendirilebilir. Adet döngüsünün ilk başladığı zamanlarda ya da pre-menopoz döneminde adet düzensizliği olması ise oldukça normaldir. Ancak bunlar dışında gelişen adet düzensizliği normal kabul edilmez ve tedavi edilmesi gerekir.

  Adet düzensizliği hakkındaki tüm sorularınız için ve İstanbul adet düzensizliği tedavisi için Op. Dr. Mehmet Telek’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Adet Düzensizliği İstanbul Neden Olur?

  Adet düzensizliği birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bazen hava ve ortam değişimi, stres gibi dış etkenlerle geçici düzensizlikler olabilir. Ancak düzensizliğin uzun sürmesi, altta yatan daha ciddi rahatsızlıklara işaret edebilir. Adet düzensizliğinin yaygın nedenleri:

  • Endometriozis ve çikolata kistleri
  • Yumurtlama ile ilgili sorunlar
  • Miyom, polip ya da kistler
  • Bazı hormonal ilaçlar
  • Bazı enfeksiyonel hastalıklar, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları
  • Yumurtalık kanserleri
  • Tiroid hastalıkları
  • Diyabet, aşırı zayıflık ya da aşırı kilo gibi yumurtlamayı olumsuz etkileyen faktörler.
  • Erken menopoz
  • Çevresel ve psikolojik faktörler

  Adet Düzensizliği Tanısı Nasıl Konur?

  Adet düzensizliği, genellikle altta yatan farklı rahatsızlıkların bir sonucu, bir belirtisidir. Bu nedenle tanı sürecinde kapsamlı bir değerlendirme yapmak önemlidir. Çünkü altta yatan nedenler kesin olarak bilinmediğinde, adetleri düzene sokmak da zor olacaktır.

  • Adet düzensizliği tanısında jinekolojik muayene ve ultrason görüntülemeleri önemli yer tutar.
  • Bununla birlikte östrojen, FSH, LH, AMH değerlerini gösteren kan testleri yapılabilir.
  • Gerekli durumlarda MR ve histeroskopi ile rahim içi dokuları detaylı olarak incelenebilir.
  • Smear testi sonuçları değerlendirilebilir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Adet düzensizliği tedavisinde öncelikle altta yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi önemlidir:

  • Eğer adet düzensizliği hormonal problemlerden kaynaklanıyorsa, medikal ilaçlarla hormonların düzenlenmesi sağlanabilir.
  • Laparoskopik ya da histeroskopik yöntemlerle, adet düzensizliğine neden olan polip ve miyomların alınması gerekebilir.
  • Tedavi sürecinde adet kanamalarının ve miktarının düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

  Adet Kanaması Nedir? Neden Olur?

  Adet kanaması, ergenlik döneminde başlayan ve 45-50’li yaşlara kadar devam eden doğal bir kanamadır. Üreme sistemi sağlıklı olan her kadın, yaklaşık 28 günde bir adet kanaması yaşar. 28 gün, adet kanaması için ortalama ve standart kabul edilir. Ancak bu süre bazı kadınlarda 21 – 35 gün arası değişebilir.

  Kadın bedeninin her ay ürettiği yumurta hücresi, döllenmediğinde endometrium tabakası (rahmin iç yüzeyini oluşturan tabaka) ile birlikte dışarı atılır. Endometrium tabakası, her ay gebeliğe hazır olmak için kalınlaşır. Gebelik olmadığında ise normal sınırlarına dönerek, dökülür. Bunun sonucunda da adet kanamaları gerçekleşir.

  1 Ayda Kaç Kez Adet Olunur? 1 Ayda 2 Kere Adet Olmak Normal Mi?

  Sağlıklı her kadın ayda 1 kez adet görür. Sanılanın aksine, sadece geç adet görmek adet düzensizliği değildir. Ayda 2 kez adet olmak da adet düzensizliği olarak değerlendirilir. Adet kanamasının sık olması “polimenore”; normalden az olması ise “oligomenore” olarak adandırılır.

  İstanbul Adet Düzensizliği Tedavisi

  Adet düzensizliği, zaman zaman her kadının yaşayabileceği bir problemdir. Ancak durumun rutin bir hâl alması, tedavi gerektiren rahatsızlıkların varlığına işaret edebilir. Adet düzensizliği tedavi edilmediğinde gebe kalma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda kadının genel sağlık durumunu da olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle adet düzensizliğinin hafife alınmaması ve zamanında kadın doğum uzmanına başvurulması önemlidir. İstanbul kadın doğum uzmanı ve adet düzensizliği tedavisi için Op. Dr. Mehmet Telek ile iletişime geçebilirsiniz.

  Open chat